Lasy w Niepodległej Polsce. Rozmowa z Adamem Dudzinem specjalistą służby leśnej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu i Nadleśnictwo Żmigród w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały wystawę, która ukazuje polskie leśnictwo od czasów Korony Królestwa Polskiego. Leśnicy wystawę dedykują wszystkim „ludziom lasu”, którzy swoim zaangażowaniem w walkę o niepodległość, przyrodę i las sprawili, że polskie lasy są dziś jednymi z najpiękniejszych w Europie.

Świetnie zaprojektowana wystawa, pomysłu Pawła Górskiego Nadleśniczego z Nadleśnictwa  Żmigród zadziwia i zachwyca oglądających. Widzimy pięknie wydane podręczniki, odzież i przyrządy, którymi posługiwali się gajowi, leśniczy i pozostali pracownicy leśni, mówił Adam Dudzin specjalista służby leśnej. Wystawa była prezentowana do piątku. Teraz zobaczą ją mieszkańcy innych miast. Wiemy, że jesienią wróci na stałe do Nadleśnictwa Żmigród. Tymczasem na portalu: https://pl-pl.facebook.com/Historia-lasem-pisana-dzieje-le%C5%9Bnictwa-w-Polsce-1062926003849088/ można poczytać o historii lasów  i polskiego leśnictwa, oraz zobaczyć zdjęcia mundurów noszonych dawniej prze lesników, zachęca Adam Dudzin.

Wystawa podzielona na części pokazuje mundury leśników w czasach rozbiorów i zaborów, okres międzywojenny i rolę leśnych ludzi w budowie Niepodległej i jej państwowości. Zobaczymy nieoceniony udział partyzantki ludzi lasu w czasie II Wojny Światowej. Wreszcie lata Polski Ludowej, transformacji i III RP. Wiele miejsca, i słusznie, poświęcono historii munduru leśnego, bowiem wraz z przemianami, jakie zachodziły w polskim leśnictwie zmieniał się mundur leśnika a jak bardzo, widać na zdjęciach i filmie.

MP

Rola leśników w walkach partyzanckich była nieoceniona, mówi Adam Dudzin.

Oni znali las najlepiej dlatego też w pierwszej kolejności byli pacyfikowani i wywożeni szczególnie przez Sowietów. W  dwóch dużych deportacjach na Syberię wysłano ponad 100 tysięcy ludzi lasu wraz z rodzinami. Na tej wystawie znajdziemy bardzo ważne informacje.

MP

W pierwszej gablocie mamy internet dawnych czasów, mówi nasz leśnik-przewodnik.

Niektóre książki, poza tym, że są pięknie wydane są naszą „papierową wikipedią”. To taki elementarz leśniczych. Egzemplarze pochodzą z 1937 roku. Zobaczymy najstarsze czasopismo naukowe Sylwan, wskazówki i przepisy BHP – wiele z nich stosuje się do dzisiaj – zatem jest to ciągle aktualne źródło wiedzy, które tylko uzupełniamy. Natrafimy na książkę o roślinach, uprawie i zastosowaniu ks. Jana Kluka.

MP

Kolejna gablota to plany urządzenia lasu. Są tam dokumenty na których opiera się cała gospodarka prowadzona w każdym nadleśnictwie.

„Opracowuje się je na okres 10 lat. Jest to taka „biblia” nadleśniczego. Widać tutaj, że każda powierzchnia leśna jest szczegółowo opisana. Znajdują się tutaj także wskazówki, jakie działania gospodarcze w tym okresie należy w nim wykonać. Prezentowane są mapy gospodarcze, na których każdy kolor oznacza  główny gatunek drzew tworzący dany fragment lasu. Są tutaj także atlasy owadów i szkodników, instrukcje ochrony lasów, rejestrator leśniczego, oraz urządzenia pomocnicze, np. przy obliczaniu miąższości drzew – to jest nasz zabytkowy „kalkulator”. Mierzona była długość i średnica drzewa, a po ustawieniu wskaźników  można było odczytać ile m3 ma nasz kawałek drewna”.

MP

Przygotowania do otwarcia wystawy trwały kilka miesięcy. Dzięki temu widać jak i czym odbywało się zbieranie żywicy, mówi Adam Dudzin.

Zgromadzono narzędzia do pomiaru i pozyskiwania drewna ale też paski ochronne i naramienniki, które miały odciążać ramię. Dźwignie do obracania drewna, numeratory oraz sadzonki drzew: sosna, lipa, dąb i świerk oraz różne rodzaje mchów. Zestaw narzędzi do sadzenia i pielęgnacji lasu.

MP

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ