Uroczyste zakończenie Dni Pamięci Rotmistrza Pileckiego we Wrocławiu

Stowarzyszenie Odra Niemen wraz z Inicjatywą Historyczną, Stowarzyszeniem Koliber i Civitas Christiana, dniach 13 – 25 maja 2018 roku, zorganizowało Dni Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, zabitego w mokotowskiej katowni UB 25 maja 1948 roku.

MP

Dominika Arent-Wittchen przedstawicielka Inicjatywy Historycznej wspomniała, że o Witoldzie Pileckim jeszcze 12 lat temu nikt nie słyszał. Przełom nastąpił w  2006 i od tej pory pamięć o ochotniku do Auschwitz jest rokrocznie uhonorowana. 

Najsmutniejsze jest to, że straciliśmy tyle lat, żeby z nami byli towarzysze walki Rotmistrza, którzy jeszcze żyli. Z drugiej strony patrzę ile wydarzyło się od odkrycia kim był Witold Pilecki, do dzisiaj. Dzisiaj mamy Ośrodek Badań nad Totalitaryzmem im. Witolda Pileckiego. Powstają muzea, szkoły, zastępy harcerskie. Powstały produkcje filmowe. Pobieżna sonda pokazuje, że 40% Polaków coś słyszało o Rotmistrzu. Powstają już prace licencjackie na wydziale historii, jak na Dolnym Śląsku wykuwa się pamięć o wybitnym Polaku.

Teraz, w 70. rocznicę jego śmierci, powinnyśmy pójść krok dalej. Witold Pilecki zostawił nam w testamencie wartości, a my powinniśmy je stosować w życiu. Musimy przeczytać raport, jego listy i zobaczyć co miał nam do przekazania.

MP

Stanisław Wołczaski, ps. „Kazimierz”, żołnierz Armii Krajowej i przedstawiciel Związku Żołnierzy AK, uczestnik Powstania Warszawskiego

Jestem powstańcem, tak jak Witold Pilecki, który został mianowany na rotmistrza po ucieczce z obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. W Powstaniu walczył w tym samym rejonie co ja.

MP

Rotmistrz Witold Pilecki, to jeden z największych bohaterów Polski, można powiedzieć także Europy a nawet całego wolnego świata w XX wieku, powiedziała dr Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego oddziału IPN.

Wyróżniał się niezwykłą odwagą, męstwem (…) Nie sposób przecenić jego zasług w walce zbrojnej o niepodległość ojczyzny podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku, w wojnie obronnej w 1939 oraz w Powstaniu Warszawskim.

MP

Eugeniusz Gosiewski przedstawiciel Stowarzyszenia Odra Niemen

Dlaczego to jest tak wielki bohater dla nas? Myślę, że powodów jest wiele. W jego życiorysie jest życiorys najważniejszych wydarzeń naszej ojczyzny, walka o odzyskanie niepodległości, wojna polsko-bolszewicka, okres XX-lecia międzywojennego, kampania wrześniowa, działalność w podziemiu, pobyt w Oświęcimiu, Powstanie Warszawskie, II Konspiracja.

Rotmistrz Witold Pilecki przeniósł swoją osobą, swoim charakterem wszystkie dobre wartości, które powinny nam służyć. Jednoczył wszystkich ludzi – niezależnie od poglądów politycznych – na rzecz Polski. Ojczyzna była dla niego ważniejsza od spraw osobistych.

MP

Na zakończenie uroczystości, Antoni Kamiński zaśpiewał utwór, którego autorem jest Witold Pilecki. To list napisany przed śmiercią do jednego ze swoich oprawców, płk Różańskiego. Ostatnie słowa tego listu są wyryte na kamiennej obrączce: „Bo choćby mi przyszło postradać me życie – tak wolę – niż żyć, a mieć w sercu ranę”.

MP

Artykuł powstał dzięki wsparciu Fundacji KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ