Bezbarwne i kolorowe –wśród szklanych opakowań

Do tej pory w Polsce udało się doprowadzić do tylko 30 proc. recyklingu odpadów komunalnych. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej 50 proc. poziom recyklingu będziemy zmuszeni osiągnąć już w roku 2020 roku.

Czasu pozostało więc niewiele, na szczęście pojemników/worków na naszych osiedlach oraz w domach, a przede wszystkim świadomości o segregowaniu odpadów przybywa. Przyjrzyjmy się jak wygląda sprawa z ponownym wykorzystaniem szklanych butelek.

Od kilku miesięcy w większości gmin zniknęły z wiat śmietnikowych i naszych domów białe pojemniki czy worki na bezbarwne szklane opakowania. W zamian za to dostarczono do nas zielone pojemniki, do których segregujemy zmieszane szkło: bezbarwne i kolorowe.

Do takich kontenerów możemy wrzucać: umyte lub opłukane, opróżnione opakowania szklane bez nakrętek, korków, kapsli, gumowych uszczelek. Są to przede wszystkim butelki, słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych czy szklane opakowania po kosmetykach.

Ważne jest by nie wrzucać:porcelany, ceramiki, doniczek, lamp rtęciowych, LED, neonowych, fluorescencyjnych, reflektorów, szkła stołowego (szklanki, kieliszki, talerze), szkła żaroodpornego, ekranów telewizorów, szkła płaskiego (szyby samochodowe, szyby okienne, lustra), zniczy. Powyższe wyroby różnią się temperaturą topnienia, a także składem chemicznym od zwykłego szkła. Dlatego nie można umieszczać ich w pojemnikach/workach zielonych na szkło.W taki razie co robić z takimi wyrobami? Należy dostarczyć je do PSZOK-a czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Do takich punktów można oddać wszystkie opakowanie ze szkła.
We Wrocławiu działają dwa PSZOK-i:

  • Kazimierza Michalczyka 9
    od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00
    w soboty w godzinach 8.00 – 16.00
  • Janowskiej 51
    od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00

Pamiętajmy by przed wrzuceniem szklanych opakowań do pojemnika/worka nie potłuc ich.
Z jednej strony mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, ponieważ szkło odpryskuje na różne strony,
a z drugiej zanim szkło trafi do recyklingu musi zostać poddane sortowaniu i myciu. Dopiero później trafia do hut szklanych. Jednak nie wszystkie pojemniki szklane mogą zostać ponownie wykorzystane np. szklane butelki po olejach, szczególnie butelki po oliwie z oliwek czy z pestek winogron muszą trafić do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ ich umycie jest niezmierne trudne.

Z 90 proc. odzyskanego szkła można wytworzyć kolejne butelki i słoiki. Z odzyskanego szkła powstaje tzw. stłuczka szklana, która jest doskonałym suplementem dla wielu wyrobów. Jej stosowanie pozwala na oszczędność pieniędzy i energii ponieważ topi się w niższej temp. niż surowe materiały. Produkty które powstają z odzyskanego szkła to np.: pojemniki szklane, kafelki kuchenne, blaty kuchenne, izolacje ścian.

Czy wiesz że….

Opakowania szklane przetwarzać można nieskończona ilość razy. Już ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędności 1100W energii, która jest potrzebna do wyprodukowania nowej szklanej butelki. Tyle samo energii zużywamy gdy przez 5,5 godziny oglądamy telewizję lub 22 godziny pracujemy przy komputerze. Prawda, że dużo?

http://ekosystem.wroc.pl

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ