Świadomość Polaków względem segregacji odpadów stale rośnie ale czy segregujemy odpady w prawidłowy sposób?
Wielu z nas uważa, że zgniecenie butelki i jej zakręcenie jest idealnym sposobem na zwiększenie ilości miejsca w domowym koszu, a następnie w pojemnikach na segregację i w dalszej kolejności, w transporcie odpadów do sortowni. Jest to niestety podstawowy błąd, ponieważ butelka i nakrętka są wykonane z innego materiału. Wszystkie typy nakrętek, zakrętek z butelek po napojach, kawie rozpuszczalnej, kosmetykach, chemii gospodarczej, z opakowań i tubek po lekach i suplementach diety to tzw. twardy plastik (HDPE, PE, MDPE). Natomiast butelki wykonane są z tworzywa PET i muszą być wysortowane przed ich ponownym wykorzystaniem. Pamiętając o tym, bezproblemowo możemy skręcić i zgnieść butelkę odkręconą.
Dlaczego należy umieszczać w kontenerach tylko odkręcone butelki PET?
Pomijając po pierwsze, że tak jak już wiadomo, sama butelka jest wykonana z innego materiału niż nakrętka, po drugie zebrane nakrętki można przeznaczać na cele charytatywne (organizowane są miejsca zbiórki nakrętek np. w szkołach, sklepach, miejscach aktywności fizycznej), po trzecie może dojść do uszkodzenia maszyn zagniatających. Należy również pamiętać, że zakręcona butelka zawsze zawiera w sobie powietrze oraz czasem minimalną ilość płynu. Po sprasowaniu butelek PET tworzy się kilkunastu kilogramowa kostka. Kostka podczas upalnych dni nagrzewa się, a zamknięta ciecz w butelkach zamienia się w parę wodną i niszczy plastikowe bloki gotowe do recyklingu. Pracownicy segregowani zmuszeni są do ponownego skondensowania materiału – mówi Dawid Hamryszczak, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.
Od 1 lipca 2017r. każda gmina ma obowiązek zapewnić odpowiednie funkcjonowanie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych. Służą do tego odpowiednio przygotowane kontenery lub worki na posegregowane odpady. Butelka PET w środowisku naturalnym rozkłada się od 500 do 1000 lat, ale możemy ją ponownie wykorzystać. Najprostszym sposobem jest wrzucanie butelek do żółtych pojemników przeznaczonych do segregacji plastiku i metalu. Co możemy wrzucić do żółtego pojemnika lub worka?
Lista jest długa, a o to kilka przedmiotów rzeczy codziennego użytku:
- plastikowe butelki po napojach
- kapsle, nakrętki, zakrętki
- kartony po napojach (sok, mleko)
- plastikowe torebki, folie, reklamówki i inne opakowania
- puszki aluminiowe po napojach i konserwach
- drobne rzeczy metalowe
- umyte plastikowe butelki po olejach roślinnych
- styropian
- zużyte linijki, złamane długopisy, zabawki
Czego nie wrzucamy:
- butelek, kartonów i pojemników z zawartością
- pojemników po olejach samochodowych, chłodniczych
- sprzętu AGD i RTV
- wykładzin (powinny trafić do pojemników wielkogabarytowych)
- opakowań po farbach, smarach
- opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych, opakowań po aerozolach
Z plastiku PET poddanego recyklingowi można m. in. uzyskać:
- meble ogrodowe, słupki drogowe, ogrodzenia, długopisy, ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne z PCV
http://www.iodpady.pl
DH
Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu