Statuetki Przystanku Niepodległość

Pierwszy dzień wydarzenia patriotyczno-kulturalnego w Dusznikach Zdroju skończył się koncertem Tenorów Niepodległej a później wspólnym śpiewaniem przystankowych gości.

Wcześniej odbyły się panele dyskusyjne z udziałem prof. Włodzimierza Sulei, prof. Tomasza Panfila, dr Antoniego Trzmiela i red. Piotra Semki. Dyskusję prowadził red. Antoni Trzmiel. Rozmawiano o II Rzeczypospolitej. Czy można zwyciężać bez marzeń i idei, zastanawiali się paneliści. Czym była polskość w roku 1918 i co się stało, że ja utraciliśmy.

Kolejna, fascynująca dyskusja o Żołnierzach Wyklętych. Żołnierzach o których Polska zaczęła się upominać dopiero osiem lat temu „są bramą do niepodległości”. Tutaj prof. Krzysztof Szwagrzyk, red. Tadeusz Płużański, red. Dorota Kania pochylili się nad historią Niezłomnych. Przywracaniu im dobrego imienia i miejsca na poświęconej ziemi. Panel prowadził red. Piotr Szubarczyk.

Organizatorka Przystanku Niepodległość Krystyna Śliwińska z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wręczyła statuetki Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który objął honorowym patronatem „Przystanek Niepodległość” oraz głównemu sponsorowi prezesowi Tauronu, Prof. Tomaszowi Panfilowi, Wojciechowi Rohatyn-Popkiewiczowi, red. Tadeuszowi Płużańskiemu. Statuetkę również otrzymała Krystyna Śliwińska.

Odbył się koncert „Śniła im się wolna”grupy Rodzina Chopina w reżyserii i aranżacji Wojciecha Rohatyn-Popkiewicza. Brawurowo wykonana piosenka o rodzinie wywołała niezwykłe poruszenie na sali. Publiczność wstała.

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ