W życie wchodzą zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Dr Mieszkała: to kolejny instrument do walki z wyłudzeniami podatku Vat

Przedsiębiorcy od dzisiaj mogą regulować faktury VAT w mechanizmie podzielonej płatności. Jednocześnie fiskus będzie mógł zażądać – także od najmniejszych firm, ale tylko tych prowadzących elektroniczne księgi – kolejnych danych w formie plików JPK.

W życie wchodzą zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności w VAT – tzw. split payment – oraz związane ze stosowaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego w kontaktach z fiskusem.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że celem zmian jest walka z wyłudzeniami VAT. Chodzi o tzw. znikających podatników oraz zwiększenie dochodów podatkowych, pewności działalności gospodarczej i równości zasad konkurencji.

W Polsce przez wiele lat narastała luka w podatku VAT – zaznaczył ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

– Kiedy analizowano potencjał gospodarki to okazywało się, że przy danej wartości gospodarki pojawia się bardzo niska wartość wpływów podatkowych, czyli zaczęły nam ginąć wpływy z podatku VAT. Okazało się, że mieliśmy ogromny problem ze ściągalnością podatku. Mieliśmy masę transakcji, który były nielegalne, de facto sprowadzające się do próby oszukania budżetu państwa. Wprowadzenie tego typu instrumentów, które już się sprawdziły w innych państwach UE, spowoduje, że łatwiej będzie monitorować przepływ pieniądza w ramach transakcji gospodarczych – wskazał dr Artur Bartoszewicz.

Jak mówi „Dodatkowi Dolnośląskiemu” dr Krystian Mieszkała prawnik i ekonomista, wyłudzenia podatku VAT to największy grzech rządów PO-PSL, które przymykały oko na ten proceder.

 – Sama karuzela podatkowa jest procesem w którym występuje szereg podmiotów bardzo często mających siedzibę poza Polską. Podmioty te dokonują między sobą fikcyjne operacje tj. w rzeczywistości nie dokonują świadczenia usług lub dostawy towarów, a mimo to wystawiają faktury, wskazując podatek VAT do zwrotu – tłumaczy dr Krystian Mieszkała. – W ten sposób w bardzo krótkim czasie można wyłudzać ze skarbu państwa milionowe kwoty.  Najczęściej firmy, które występowały o zwrot były zarejestrowane na tzw. słupy czyli fikcyjne osoby – np. na bezdomnych, którzy nie posiadali majątków, a faktur i wyłudzanych kwot nawet nie widzieli na oczy. Nie było zatem możliwości egzekwowania poniesionych w ten sposób strat. Innym przejawem patologii przy wyłudzeniach VAT-u  był układ korupcyjny w którymi skorumpowany urzędnik skarbowy celowo nie kontrolował podatnika przez 5 lat. Po tym czasie zgodnie z prawem nie można było odzyskiwać wyłudzonych pieniędzy. – Warto zauważać, że sektorem gdzie dokonywano miliardowych wyłudzeń był sektor paliowy dlatego obecny rząd wprawił bardzo skuteczny środek zaradczy czyli pakiet paliwowy. Podzielona płatność to  kolejny instrument do walki z  wyłudzeniami podatku vat  – dodaje Krystian Mieszkała.

Podzielona płatność umożliwi podatnikom zapłatę ich kontrahentom faktur VAT w dwóch strumieniach finansowych: netto i VAT. Kwota netto będzie dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób, bez ograniczeń, natomiast VAT będzie wpływał na specjalne konto.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że resort w najbliższych miesiącach będzie analizować funkcjonowanie tzw. podzielonej płatności m.in. pod kątem wpływu tego mechanizmu na płynność firm.

źródło: Radio Maryja, wdolnymslasku.com, GPC DD

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj