Co dla Polski oznacza rewolucja samochodów elektrycznych? Cz.1

Jeszcze niedawno samochody elektryczne uznawane były w kategoriach mocno futurystycznych. Nie kwestionowano tego, że w przyszłości zastąpią one samochody napędzane silnikami spalinowymi.

Niemniej jednak była to daleka przyszłość liczona w dziesiątkach lat. Dzisiaj już wiemy, że jest to niedaleka przyszłość. Uważam, że rewolucja samochodów elektrycznych już się zaczęła i nabiera rozpędu. Można tu zauważyć efekt kuli śniegowej, która rozpędza się pomału, ale wraz z przemieszczaniem się, zwiększa swoją objętość, co wpływa również na zwiększenie jej prędkości. Podobny elekt można było zauważyć w rewolucji technologicznej jaka miała miejsce w przypadku telefonów komórkowych. Telefon komórkowy ewoluował z tradycyjnego urządzenia przystosowanego do dzwonienia w kierunku multifunkcjionalnego urządzenia mobilnego (tzw. smartfona), która poza funkcją dzwonienia posiada wiele innych zastosowania.

infografika wDolnymŚląsku.com

Rozwój branży samochodów elektrycznych rodzi wiele nadziej związanych z nowymi miejscami pracy, ale przede wszystkim z poprawą jakości powietrza w dużych miastach. Jest to jeden z podstawowych atutów samochodów elektrycznych, dlatego w niektórych dużych miastach coraz częściej stawia się na elektryczne autobusy. Nowym pomysłem jest również wynajem samochodów elektrycznych oraz pojazdów jednośladowych. Duże inwestycje poczynione zostały we Wrocławiu. Miasto od lat zmaga się ze złą jakością powietrza. W ostatnich latach temat jakości powietrze stanowi coraz częstszym temat kampanii wyborczej. Również w nadchodzącej kampanii wyborczej czyste powietrze zajmować będzie ważna pozycje w programach wyborczych. Są to pozytywne inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w dużych miastach. Niemniej jednak prawdziwa rewolucja związana będzie z przekonaniem mieszkańców dużych miast do zakupu samochodów elektrycznych. Polacy coraz bardziej są odpowiedzialni za środowisko, dlatego też z optymizmem patrzę w przyszłość.

Upowszechnienie samochodów elektrycznych, jako dobrej alternatywy do samochodów napędzanych silnikami spalinowymi (w szczególności silniki wysokoprężne Diesela), powinno być połączone z rozwojem infrastruktury do ładowania, stacji napraw oraz zwiększania wydajności akumulatorów. Nie da się osiągnąć tych celów bez surowców wykorzystanych do produkcji samochodów elektrycznych. Mam na myśli surowce pierwotne (poszukiwanie nowych złóż kopalin, w szczególności pierwiastków ziem rzadkich) i wtórne (odzysk surowców z odpadów). Dlatego tak ważne jest uchwalenie Polityki Surowcowej Państwa, które zabezpieczałaby przez lata podaż surowców do produkcji samochodów elektrycznych.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ