Ruch to zdrowie – wystarczy 20 minut ćwiczeń dziennie!

Wystarczy 20 minut aktywności fizycznej, aby uruchomić przeciwzapalne procesy w organizmie.

O pozytywnym wpływie ruchu i ćwiczeń na zdrowie wiadomo od dawna. Teraz uczeni  z Uniwersytetu Kalifornijskiego (San Diego, USA) dokładniej zbadali mechanizmy, które wpływają na ów proces. Dzięki jego poznaniu, będzie można w bezpieczny sposób maksymalizować korzyści.

Gdy zażywamy ruchu, aktywują się mózg i współczulny układ nerwowy, natomiast hormony pobudzające komórki odpornościowe uwalniają się do krwiobiegu. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że już 20 minut ćwiczeń wystarczyło, by zaskoczyły reakcje przeciwzapalne. W eksperymencie wzięło udział 47 osób. Maszerowali na bieżni w indywidualnym tempie, każdy stosownie do swojej sprawności fizycznej. Od badanych pobrano krew – przed marszem i po nim.

Uczeni podkreślają, że ćwiczenia wcale nie muszą być wykonywane z największą intensywnością. Takie mylne przekonanie często zniechęca do podjęcia aktywności fizycznej w ogóle. Tymczasem umiarkowany wysiłek, np. szybki chód może mieć zbawienne skutki dla ludzi, którzy cierpią na przewlekłe choroby zapalne.

Foto: Malcolm jarvis, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Źródło: kopalniawiedzy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj