Doskonale wiemy, że woda jest jednym z dóbr, bez których życie jest zupełnie niemożliwe. Dlatego coraz chętniej decydujemy się na własną studnię na działce, nawet jeżeli istnieje możliwość przyłączenia wody z sieci wodociągowej.
Myśląc o studni, większość z nas ma zapewne przed oczami tradycyjną studnię, często widzimy ją na wsiach i często pamiętamy z lat dziecięcych.
Obecnie stosuje się dwa rodzaje studni:
- studnie kopane
- studnie wiercone
Studnie kopane to tradycyjne studnie, które zostały wykopane ręcznie. Do wykopu wpuszczane są betonowe kręgi, chroniące ściany wykopu przed osuwaniem. Powinny być szczelnie połączone, dzięki temu do wnętrza studni nie będzie dostawać się woda z wyższych, zanieczyszczonych zwykle warstw.
Innym rodzajem studni są studnie wiercone, nazywane studniami głębinowymi lub studniami rurowymi. Ich głębokość przekracza 10 m, a wykonuje się je przy pomocy specjalnej wiertnicy.
Gdy nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej warto zaopatrzyć się w przydomową oczyszczalnię ścieków. Charakteryzuje się ona niskimi kosztami eksploatacji. Jest znacznie tańsza niż szambo, ponieważ płacimy tylko za zużycie energii elektrycznej, która używana jest do napędzania wody. Dodatkowo, przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekologicznym – daje użytkownikowi pewność ze ścieki nie przedostaną się do gleby znajdującej się w bezpośrednim otoczeniu domu. Jej używanie jest niezwykle łatwe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy dostarczać enzymów i bakterii do kanalizacji oraz co jakiś czas, wywożenie osadu powstałego w zbiorniku.
Wiele osób posiadających przydomową oczyszczalnię ścieków, decyduje się na montaż studni głębinowej, która przynosi w niedługim czasie duże korzyści finansowe. Koszt wykonania jest niski, a późniejsza eksploatacja bardzo tania. Liczne warstwy filtracyjne sprawiają, że woda jest nieskazitelnie czysta, nie zawiera chloru i posiada szereg mikroelementów pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka, w przeciwieństwie do wody pochodzącej z rur wodociągowych.
Wiele osób decyduje się na montaż studni głębinowej również ze względów gospodarczych, wykorzystując wodę m. in. do podlewania ogrodu lub mycia samochodu. Pamiętajmy, że jeżeli wodę będziemy używać na co dzień w naszych kranach, należy zadbać o jej jakość. Aby przekonać się czy jest zdatna do picia, należy zawieźć próbkę do stacji sanepidu. Następnie, wraz z wynikami, udać się do sklepu, w którym pomogą dobrać nam odpowiedni uzdatniacz wody np. filtr oczyszczający mechanicznie, wkład z węglem aktywnym i lampę UV zabijającą bakterie i drobnoustroje.
W regionie Dolnego Śląska zwierciadło wód gruntowych znajduje się zazwyczaj na głębokości 20-30 metrów. Pamiętajmy również o doborze wyspecjalizowanego geologa, który pomoże nam w przedsięwzięciu oraz użyczy wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Pamiętajmy, że korzystając z usług osób nieuprawnionych w celu znalezienia żyły wodnej możemy doprowadzić, na własne życzenie, do sytuacji, w której otwór na studnię wiercić będziemy dwu lub nawet trzykrotnie nie trafiając na warstwę wodonośną, a przy okazji zniszczymy swój ogród.
Www.mgprojekt.com
haba.com.pl
DH
Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.