Paliwa alternatywne. Musisz dowiedzieć się czym są i jakie będą miały skutki dla ludzkości!

Ciągły rozwój przemysłu niesie za sobą coraz większe zapotrzebowanie na energię, a to przyczynia się do powstawania wielu zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem i degradacją środowiska naturalnego. Obecnie 95% zapotrzebowania na energie pokrywane jest przez surowce konwencjonalne, takie jak ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny, których zasoby są ograniczone (złoża wyczerpią się za kilkadziesiąt lat).

Pozyskiwanie energii z tych surowców niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwa dla środowiska, zanieczyszczając atmosferę emisją tlenków azotu, siarki i węgla. Znaczącą rolę
w zanieczyszczeniu powietrza ogrywa transport drogowy i lotniczy. Usługi transportowe odpowiadają za jedna czwartą emisji dwutlenku węgla, gdzie aż 80 % tej ilości przypada na samochody.

Obawy o przyszłość energetyczną, ochrona zasobów naturalnych oraz niekorzystne zmiany klimatu na Ziemi, stały się powodem poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Możliwości jest dużo, a bezpośrednio związane z transportem są biopaliwa płynne. Źródłem biopaliw płynnych są głównie rośliny, zboża- rzepak, słonecznik, ziemniaki, , buraki cukrowe, słoma, drewno czy uprawy energetyczne- charakteryzujące się szybkim przyrostem i brakiem wymagań glebowych.

infografika wDolnymŚląsku.com

Biopaliwa pierwszej generacji uzyskiwane są z substancji organicznych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Wyróżniamy:
Biodiesel – najpopularniejszy rodzaj biopaliwa wykorzystywany w Europie. Jego produkcja jest niedroga i łatwa. W Polsce głównym surowcem jest olej rzepakowy, lub zużyty olej zwierzęcy lub roślinny, który w procesie chemicznym zostaje przetworzony w estry metylowe (RME). RME może być stosowany we wszystkich typach silników wysokoprężnych, bez zmian konstrukcyjnych.

Bioalkohole – produkowane są bioetanol, biopropanol i biobutanol. Największe znaczenia ma bioetanol (spirytus odwodniony) wykorzystywany do celów paliwowych. Powstaje przez fermentacje alkoholową przy użyciu roślin. Obecnie etanol stosowany jest jako dodatek do benzyny. Alkohol drzewny – biometanol również jest wykorzystywany jako paliwo napędowe oraz dodatek do benzyny, choć wykorzystywany jest w mniejszym stopniu co bioetanol czy biodiesel.

Czyste oleje roślinne – stosowane jako produkt spożywczy ale i jako paliwo. Powstają poprzez tłoczenie na zimno i ekstrakcje lecz mogą stosowane tylko w silnikach specjalnie przystosowanych.

Ciekawym pomysłem jest produkcja paliw drugiej generacji z uwaga… glonów. Niedawno powstała stacja doświadczalna hodowli glonów, na terenie rafinerii PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie). Wytypowano szczepy glonów olejowych i taksonów okrzemek do hodowli.

Czy wiesz że….
Już Rudolf Diesel (twórca silnika wysokoprężnego, zwanego silnikiem Diesla) zastosował olej roślinny (olej z orzechów arachidowych) w silnikach własnej konstrukcji. Również Henry Ford (założyciel firmy Ford Motor Company) stosował alkohol etylowy do silników samochodowych. Obaj konstruktorzy widzieli ogromny potencjał w paliwa alternatywnych, które są w stanie zastąpić ropę naftową.

http://laboratoria.net/artykul/12597.html

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj