Żyjąc zgodnie z naturą doszukujemy się coraz to nowszych i lepszych proekologicznych rozwiązań. Ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, przydomowe elektrownie wiatrowe zasilają nasz dom energetycznie. Ostatnimi czasy zwiększyło się również zainteresowanie zbiornikami na wodę deszczową. Wodę z chmur zbierały nasze babcie czy mamy przede wszystkim jako zapas na upalne dni, aby dać ulgę spalonej ziemi, na której rosły warzywa i owoce. Choć takie wykorzystanie wody to nic nowego, to nowoczesne ekologiczne zbiorniki znacznie ułatwiają sprawę. Zebraną wodę deszczową można spożytkować na wiele sposobów, co na pewno przyczyni się do mniejszego zużycia wody wodociągowej, a tym samym więcej pieniędzy pozostanie nam w portfelu.
Zbiornik na wodę deszczową
Zbiornik na wodę deszczową można po prostu kupić w internecie lub sklepie budowlanym. Do wyboru mamy małe i duże zbiorniki o różnych kształtach, formach i kolorach, które mogą stać się ozdobą naszego ogrodu. Nie wydamy dużo na zbiornik prosty i mały, na rynku znajdziemy również droższe modele z większą pojemnością, dodatkowymi filtrami, koszykiem, który zatrzymuje zanieczyszczenia. A także można podłączyć je do pralki bądź toalety. Droższe modele mają oczywiście dłuższą żywotność, niektórzy producenci dają nawet do 30 lat gwarancji na zbiornik. Taka inwestycja jest dużo droższa, ponieważ doliczyć trzeba instalację zbiornika, ale pieniądze zwrócą się w ciągu kilku lat. Koszt takie zbiornika to 2 tys. zł wzwyż.
Sprawdźmy do czego możemy zgromadzoną wodę deszczową wykorzystać?
Twój ogród
Przydomowy warzywniak czy piękny trawnik potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, szczególnie w dni bez deszczu, kiedy z nieba leje się żar. Zbiornik na deszczówkę świetnie się wtedy sprawdzi, a poza tym woda z chmur ma dużo lepsze właściwości niż woda z kranu. Nie dość, że oszczędzasz pieniądze to żyjesz ekologicznie podłączając do zbiornika na deszczówkę system do nawadniania trawnika i warzywniaka.
Deszczowe pranie
Woda deszczowa po oczyszczeniu nadaje się do prania. Wszyscy doskonale wiemy, że jest lepsza od wody wodociągowej, ponieważ jest od niej miększa, a dzięki temu chronimy naszą pralkę przed kamieniem. Poza tym zużywamy mniej proszku i płynu do prania co daje kolejne oszczędności. Możemy także wodę z chmur wykorzystywać do spłukiwania w toalecie. Jedno spłukanie to od 6 do 9 litrów wody, co daje kolejne oszczędności.
Do czego jeszcze przyda nam się deszczówka?
Na pewno do mycia samochodu, po umyciu na karoserii nie pozostanie osad ani zacieki. Oczyszczoną wodę deszczową można wykorzystać do sprzątania, mycia podłóg, wycierania kurzy czy nawet do wypełnienia przydomowego basenu. Woda z chmur ma szerokie zastosowanie, nadaje się nawet do mycia włosów, po stosowaniu stają się miększe i lśniące. Ale bądźmy ostrożni, deszczówka jest ekologiczna i pomoże nam zaoszczędzić pieniądze, ale gdy nasz dom jest z dala od dymiących kominów zakładów przemysłowych.
Mieszkańcy przy największych kompleksach leśnych w Polsce jakimi są Bory Dolnośląskie, Dolina Baryczy, Góry i Pogórze Kaczawskie zwane Krainą wygasłych wulkanów oraz słynące z przepięknych szlaków górskich z niezwykłymi formacjami skalnymi Karkonosze, Izery czy Góry Sowie gdzie spotkamy bogactwo flory i fauny, mogą bez większych problemów pozyskiwać deszczówkę.
Dużą zaletą jest jeszcze regulacja odpływu wody deszczowej, minimalizująca ryzyko związane z podtopieniem domu. Ponadto podczas korzystania z deszczówki zyskujemy niezależność od dostawców wody. Na pewno nie zabraknie nam wody do podlewania ogrodu, spłukania toalety czy prania. Warto więc, gdy tylko mamy możliwość, zainwestować w zbiornik na wodę deszczową.
www.ekologia.pl
DH
Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.