Wspominamy bohaterów: Ppłk Wincenty Kwieciński- żołnierz AK, ZWZ oraz NIE, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, pracował w kontrwywiadzie

Ppłk Wincenty Kwieciński (1916-`1984), ps. Głóg, Lotny, Mańkut, Jur, Proboszcz, I-1, Głóg, V-T oraz Witold Kamiński. oficer WP, żołnierz AK, ZWZ oraz NIE, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, pracował w kontrwywiadzie.

W 1939 walczył w wojnie obronnej, jako najmłodszy dowódca 9 baterii 6 Pułku Artylerii Lekkiej. Już od 1940 należał do ZWZ-AK. Od 1944 był szefem kontrwywiadu komendy Okręgu AK Warszawa. Od 1945 działał w antykomunistycznej organizacji NIE, potem w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj. Współtworzył podziemny Komitet Porozumiewawczy Organizacji Polski Podziemnej. Od września 1945 roku zastępca prezesa Zarządu Obszaru Centralnego WiN.

UB aresztował go 5 stycznia 1947 a w grudniu skazany na karę dożywotniego więzienia[]. W lutym 1947 podpisał ulotkę-apel skierowany do swoich podkomendnych o skorzystanie z amnestii oraz zaakceptował decyzję dowódcy okręgu białostockiego WiN ppłk „Juhasa” o ujawnieniu okręgu. Wypuszczony na wolność 27 kwietnia 1957.

Odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militai (1945 i 1970), Krzyęm Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983), Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, pośmiertnie, kawalerem Orderu Orła Białego.

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ