Farma solarna w kształcie „jelonka”

Decyzja o budowie innowacyjnej a zarazem designerskiej farmy solarnej, w której panele zostaną ułożone w kształt jelenia (symbolu miasta)- widoczny z lotu ptaka i Karkonoszy została podjęta. Obiekt będzie nosił nazwę Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra.

„Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie, ale oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej”

– powiedział William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar S.A., która zajmie się realizacją inwestycji.

Fotowoltaika, bo na nią stawiamy przede wszystkim, pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych od fundamentów. Klaster energetyczny nie jest jedynym naszym pomysłem na pozyskiwanie niekonwencjonalnych dawniej źródeł energii, ale każde, nawet najmniejsze uzupełnienie dostaw energii, eliminujące w dodatku zagrożenie dla środowiska, jest w sytuacji Jeleniej Góry nie do przeszacowania

– zapowiada Jerzy Łużniak- zastępca prezydenta miasta Jelenia Góra.

infografika wDolnymŚląsku.com

Elektrownia fotowoltaiczna zbudowana będzie z ok. 30 tys. czarnych monokrystalicznych
i niebieskich polikrystalicznych paneli o 10 MW mocy, będzie produkować około 10800 MWh energii rocznie. Inwestycja jest planowana na działce przy Trasie Czeskiej o powierzchni 22-hektarów. Plany na przyszłość zakładają, że energia wyprodukowana z odnawialnych źródeł zapewni samowystarczalność powiatu jeleniogórskiego w kwestii zapotrzebowania na zużycie energii. Inwestycja w lokalne systemy zasilania zwane klastrami energii, przyczyni się do realizacji celu znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii, która stawia na restrukturyzację i modernizację polskiej energetyki, połączoną z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej.

Klastry energii odnawialnej to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania powiatu-mówi Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, która zajmie się przygotowaniem strategii rozwoju w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Rolą Fundacji, jako koordynatora, będzie także przygotowanie realizowanych inwestycji w ramach klastra oraz rozwój i wdrożenie działań dystrybutora energii na lokalny rynek. Fundacja ma na celu również działania związane z edukacją społeczną i zrównoważonym rozwojem. Projektem i budową instalacji zajmie się firma Maf Energy.

Swoim działaniem Polski Solar wspiera cel związany z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, czyli osiągnięcia progu 15% energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

www.odnawialnezrodlaenergii.pl
http://www.geekweek.pl/szukaj?query=jelonek+

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj