W Polsce lasy pokrywają 29,5 procenta terytorium naszego kraju, co przekładając na liczby pokazuje, że lasy zajmują ponad 9,2 mln ha. Powierzchnia lasów w rejonie Dolnego Śląska jest zbliżona do ogólnopolskiej powierzchni lasów.
Na Dolnym Śląsku według danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu lasy zajmują blisko 29 procent powierzchni całego regionu Dolnego Śląska, co stanowi około 560 tys. ha. W Polskich lasach znajduje się wiele gatunków roślin, zwierząt i grzybów. 65 procent ogółu gatunków zwierząt występujących w Polsce żyje w lasach. Wśród nich znajdują się gatunki rzadkie i zagrożone, które powinny podlegać szczególnej ochronie.
Jednym z zadań państwa jest dbanie o zachowanie różnorodności gatunkowej. W tym celu wprowadza się różne formy ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. Lasy są bogatym ekosystemem, nierzadko wzajemnie od siebie uzależnionym. Występowanie jednego gatunku umożliwia funkcjonowanie innych gatunków. Zachwianie tej równowagi w ekosystemie leśnym może doprowadzić do bardzo negatywnych efektów. W lasach, w szczególności zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP) podejmuje się wiele działań na kierunkowanych na ochronę przyrody.
Niemniej jednak są sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie szczególnych form ochrony przyrody. Wynikać to może z wielu czynników np. cenne walory przyrodnicze, unikatowe znaczenie dla ekosystemu. W polskim ustawodawstwie znaleźć można wiele różnych sposobów ochrony przyrody. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na parki narodowe, które stanowią obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi.
Ponadto ustawodawca wprowadził kryterium wielkości, z którego wynika, że powierzchnia parku narodowego nie może być mniejsza niż 1000 ha. Na terenie parku przyrodniczego ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Na Dolnym Śląsku utworzono w 1959r. Karkonoski Park Narodowy, którego powierzchnia wynosi 5 563 ha oraz Park Narodowy Gór Stołowych powstały w 1993 o powierzchni 6 500 ha. W art. 6 ustawy o ochronie przyrody wymienione są formy ochrony przyrody a w następnych częściach ustawy dokonuje się opisu wymienionych form ochrony przyrody, do których poza parkami narodowymi należą: rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary natura 2000, pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów.
Pomimo wielu możliwości ochrony przyrody, PGL LP podejmują własne działania w kierunku ochrony przyrody. W szczególności jednym z najbardziej znaną formą ochrony są tzw. reintrodukcje, czyli zasiedlanie miejsc gatunkami roślin i zwierząt, w których gatunki te wyginęły oraz restytucje, czyli zasiedlanie miejsc gatunkami zwierząt i roślin, w których istnieje możliwość ich wyginięcia.
Poza zorganizowaną ochroną przyrody opisaną w ustawach oraz działań podejmowanych przez PGL LP również ludzie mogą przyczynić się do ochrony przyrody poprzez przestrzeganie zakazów nakazów obowiązujących w ww. obszarach oraz informowania właściwych służb o każdej formie naruszenie przepisów i regulaminów dotyczących tych miejsc.
https://www.lasy.gov.pl/pl
Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW