Energia geotermalna (energia geotermiczna, geotermia) to energia cieplna skał, wody i gruntu pod powierzchnią Ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Proces odnawiania źródeł geotermalnych jest jednak powolny, stąd przy małym strumieniu ciepła geotermalnego pobieranie dużej ilości ciepła może doprowadzić do wychłodzenia skał lub spadku ciśnienia w zbiorniku.
Energia geotermalna jest udostępniana za pomocą wierceń zbliżonych technologią wykonania do odwiertów naftowych, jednak odbiegających od nich
w szczegółach wykonania i umiejscowienia.
Energia geotermalna może być pobierana za pomocą gruntowych pomp ciepła lub głębszych odwiertów, które z reguły służą eksploatacji głęboko położonych warstw wodonośnych z gorącą wodą. Alternatywnie, możliwe jest wykorzystanie energii cieplnej skał nieprzepuszczalnych lub słabo zawodnionych, do których wtłaczana jest chłodna woda i po nagrzaniu odbierana gorąca. Jednym z przejawów obecności energii geotermalnej są źródła termalne.
Utworzona w 2008 roku spółka Geotermia Toruń planuje wykorzystanie wód geotermalnych do celów uzdrowiskowych oraz ciepłowniczych.
W 2017 dotację z NFOŚiGW na rozpoznawanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych otrzymały m.in. gmina Szaflary, gmina Koło, gmina Lądek Zdrój, gmina Sochaczew oraz gmina Sieradz. Pięciokilometrowy, najgłębszy w Polsce, odwiert
w Szaflarach wg planów ma posłużyć nie tylko do ogrzewania domów, ale także – pierwszy raz w Polsce – do produkcji prądu elektrycznego.
Polskie elektrownie maja średnio po 40 lat i stają się po prostu nierentowne. Większość krajów UE odchodzi od energii węglowej. Przedsięwzięcia te coraz częściej kończą się zamknięciem i wygaszeniem elektrowni węglowych. A w całej Unii Europejskiej rośnie trend w inwestycje związanie z odnawialnymi źródłami energii. Rozwiązaniem dostarczania energii na odpowiednim dla siebie poziomie jest wykorzystanie energii
z wnętrza Ziemi- geotermia.
Polska leży w strefie naturalnych basenów sedymentacyjno-strukturalnych, które wypełnione są gorącymi wodami podziemnymi o różnym zakresie temperatur. Przeważnie temperatura wody wynosi od kilkudziesięciu do ponad 90⁰C dochodząc nawet powyżej stu stopni (a lokalnie 200⁰C), na głębokości występowania od 1 do 10 km. Samoczynny wypływ wód geotermalnych zdarza się niezmiernie rzadko (Sudety, Lądek Zdrój).
W Polsce istnieją ogromne zasoby energii geotermalnej, ponieważ 80% powierzchni kraju leży na złożach geotermalnych, ale tylko z połowy tej powierzchni wydobycie jest opłacalne. Potwierdzają to badania i analizy 1000 odwiertów wykonanych w celu opracowania cyfrowych map występowania wód geotermalnych w Polsce i potencjalnych zasobów w nich zgromadzonych.
Energia geotermalna pozyskiwana jest poprzez odwierty do gorących zbiorników geotermalnych. Na jeden zbiornik przypada dwa odwierty, jeden by pobrać gorącą wodę
i drugi, by po odebraniu od wody ciepła zatłoczyć ją z powrotem do złoża. Podstawowym problem dla instalacji geotermicznej i wymienników ciepła jest wysokie zasolenie i twardość wody, prowadzi to zazwyczaj do intensywnej korozji instalacji. Z drugiej strony wysokie zasolenie wody geotermalnej czyni jej właściwości wysoce leczniczymi.
http://www.pga.org.pl/geotermia-zasoby-polskie.html
DH
Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW