Witamina E bardzo ważnym składnikiem diety podczas ciąży

John Liu, CC BY 2.0, Flickr

Witamina E to kluczowy element diety w trakcie ciąży. Niedobory tej witaminy mogą uszkodzić płód, zaburzyć jego rozwój, a nawet doprowadzić do poronienia.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i DHA mają ogromne znaczenie dla zdrowia. Jeśli cierpimy na niedobór witaminy E, dochodzi do wyczerpywania cennych kwasów. Komórki zaczynają bowiem korzystać z glukozy w celu zapobiegania uszkodzeniom lub zmniejszeniu ich skutków. A to oznacza, że po prostu brakuje glukozy, która konieczna jest do energii oraz procesów fizjologicznych i neurologicznych.

Z badań amerykańskich uczonych z uniwersytetu Oregon State University wynika, że u kobiet w ciąży, które cierpiały na niedobór witaminy E, istniało dwa razy większe ryzyko poronienia w porównaniu do kobiet, które odżywiały się odpowiednio. Witaminę E zawierają oleje, orzechy i nasiona.

Na ogół niedobory to problem u młodych kobiet. Unikają one produktów, które zawierają dużo tłuszczu. Tymczasem już w pierwszych tygodniach ciąży dochodzi do rozwoju neurologicznego płodu. Należy więc uzupełniać niedobory diety na bieżąco.

Źródło: tylkomedycyna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ