Ciemniejsza cera to oznaka zdrowia?

domena publiczna

Zabarwienie cery, choć może uchodzić za atrakcyjne, wcale nie dowodzi dobrego stanu zdrowia.

Naukowcy ustalili już dawniej, że cera o zabarwieniu żółtym lub czerwonym (tzw. karotenoidowym) ma znaczenie dla doboru płciowego. I to niemałe. Osoby charakteryzujące się takim odcieniem cery uchodzą w powszechnej opinii za cieszące się dobrym zdrowiem. Uczeni sprawdzili, czy naprawdę tak jest.

W badaniu wzięło udział kilkudziesięciu białych, heteroseksualnych mężczyzn o średniej wieku 21 lat. Zostali sfotografowani i gruntownie przebadani. Następnie część z badanych przez trzy miesiące zażywała suplementy zawierające beta-karoten, część zaś – placebo. Po upływie „kuracji” ponownie wykonano fotografie i przeprowadzono badania.

Kolejnym etapem było okazanie zdjęć grupie białych, heteroseksualnych kobiet (o średniej wieku 33 lat). Panie oglądały zdjęcia sprzed suplementacji i po niej. Wyniki potwierdziły przewidywania uczonych – twarze po przyjmowaniu beta-karotenu miały o 50% lepsze wyniki. Kobiety podkreślały, że mężczyźni po beta-karotenie wyglądali na zdrowszych niż przed suplementacją lub ci, którzy przyjmowali placebo.

Reakcja kobiet dowodzi, że skóra w odcieniu karotenoidowym rzeczywiście ma znaczący wpływ na dobór seksualny. Tymczasem z porównania wyników nie wynikało, aby „kuracja” z wykorzystaniem suplementu poprawiła zdrowie biorących udział w eksperymencie, a przynajmniej nie w znaczącym stopniu.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ