Hipermarkety marnują tony żywności!

Problem marnowania żywności w naszym kraju jest bardzo duży, aż 4 miliony Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia każdego dnia. Najwięcej żywności marnuje grupa osób młodych – wynika z badań zleconych przez Tesco Polska. To właśnie ta sieć jako pierwsza w Polsce ujawniła dane o skali marnowania żywności w swoich sklepach. W wielu sklepach niedoskonałe owoce i warzywa są wyrzucane, Tesco walcząc ze zjawiskiem marnotrawienia żywności, sprzedaje takie produkty.

Problem rozwiązują również inne sieci sklepów. Makro Polska od października 2016 r. przekazała już ponad 3,3 mln kg produktów, które za pośrednictwem Federacji Banków Żywności trafiły do osób potrzebujących. Współpracę objęte są wszystkie hale sprzedaży w Polsce. Dzięki współpracy non-profit, która polega na przeciwdziałaniu marnowaniu i utylizacji żywności, udało się ufundować 6,5 mln posiłków dla potrzebujących. Żywność przekazywana jest przez 29 hal sieci Makro do Banków Żywności, a następnie do organizacji i instytucji społecznych, pomagającym osobom żyjącym w niedostatku. Żywność trafiła do jadłodajni, świetlic środowiskowych dzieci, domów dziecka, ośrodków wychowawczych i wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, do noclegowni i domów dla bezdomnych czy hospicjów.

infografika wDolnymŚląsku.com

Makro Polska pod mecenasem Federacji Polskich Banków żywności prowadzi również akcję „Nie marnuję, pakuję”. Projekt zaadresowany jest do właścicieli lokali gastronomicznych i konsumentów. Ma na celu zachęcić do pakowania i zabierania ze sobą niedokończonego posiłku z restauracji. Dzięki takim inicjatywom nie tylko efektywnie pomagamy osobom w trudnej sytuacji życiowej ale też ograniczamy ilość zmarnowanej żywności, która trafia do kosza, a tym samym oszczędzając zasoby energii i wody.

Nad poważnym problem marnowania żywności zastanawia się Unia Europejska i rząd naszego kraju. Już dwa lata w Senacie trwają prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu wyrzucania jedzenia. A wszystko wskazuje na to, że zmierzają do końca. Jeszcze niedawno bardziej opłacało się utylizować żywność niż oddać ją potrzebującym. Jednak ta kwestia została rozwiązana. Stosowane przepisy zwalniają z podatku VAT dostawcę towaru, jeżeli produkty przeznaczane są na cele charytatywne. Teraz ustawodawca idzie o krok naprzód – w niektórych sytuacjach przekazanie żywności potrzebującym będzie obowiązkowe.

Projekt ustawy zakłada, aby żywność odrzucona poza łańcuch rolno-spożywczy, ze względów handlowych, estetycznych, z powodu zbliżającego się terminu przydatności do spożycia ale w dalszym ciągu spełniająca standardy prawa żywnościowego została przekazana na cele społeczne.

Dwa lata po wejściu ustawy przepisy będą odnosić się tylko do sprzedawców żywności o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2, po tym okresie grupa sprzedawców zwiększy się o sprzedawców o powierzchni sprzedaży 250 m2. Ustawa jednocześnie będzie dotyczyć sprzedawców, których przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że najwięcej żywności marnujemy my sami, w naszych gospodarstwach domowych i to my musimy zmienić podejście do zakupów i przygotowywania odpowiedniej ilości posiłków. Jednak zaproponowane pomysły dla dużych przedsiębiorców na pewno przyczynią się do zmniejszenia tworzenia odpadów z jedzenia.

www.sozosfera.pl
www.horecanet.pl

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj