Duże dozy witaminy B łagodzą schizofrenię?

Ragesoss, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Witaminy z grupy B są pomocne w walce ze schizofrenią.

Brytyjscy uczeni z Uniwersytetu w Machensterze opublikowali wyniki swoich badań nad leczeniem schizofrenii. W przypadku zastosowania leków antypsychotycznych, pomimo początkowej poprawy, w 80% przypadków następował nawrót choroby. Objawy psychotyczne były jednak zredukowane u tych osób, które przyjmowały witaminy i suplementy mineralne z grupy B. Co ważne, chodziło o duże dawki lub łączenie kilku witamin jednocześnie. Jeśli dozy były niższe, terapia nie była skuteczna.

Niebagatelne znaczenie ma również czas rozpoczęcia kuracji witaminowej. Chorzy, u których schizofrenię zdiagnozowano stosunkowo wcześnie, mieli największą szansę na zmniejszenie objawów.

Naukowcy przyznają, że wyniki badań były zróżnicowane, a pozytywne wyniki suplementacji były widoczne tylko u części pacjentów. Wydaje się jednak, że witaminy z grupy B podawane w wysokich dawkach faktycznie mogą prowadzić do redukcji tzw. objawów resztkowych u osób cierpiących na schizofrenię. Niewykluczone, że efekty, które zaobserwowano, były powiązane z DNA lub niedoborami w odżywianiu się pacjentów.

Przyszłe badania ustalą, jaki mechanizm rządzi wpływem składników odżywczych na ludzki mózg i jego zdrowiem psychicznym. Umożliwi to zbadanie skuteczności terapii dietetycznych.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ