Warzywa i owoce zmniejszają ryzyko poważnych chorób

domena publiczna

Im więcej spożywamy warzyw i owoców, tym lepiej dla naszego organizmu. Z najnowszych badań wynika, że powinniśmy jeść przynajmniej pięć, a najlepiej dziesięć porcji dziennie.

Naukowcy podsumowali 95 badań dotyczących spożycia warzyw i owoców. Dane zbierano na całym świecie, w badaniach wzięło łącznie około 2 miliony osób. Z analiz wynika, że najkorzystniejsza jest dawka w wysokości 800 gram dziennie (1 porcja rozumiana jest jako 80 gram, stąd zatem 10 porcji).

Jabłka, gruszki, cytrusy, sałata, szpinak, brokuły, kapusta i kalafior – te rośliny chronią przed chorobami serca, udarem i przedwczesnym zgonem. Z kolei szpinak, groszek, marchewka i papryka obniżają ryzyko nowotworu. Wyliczono, że spożycie 10 porcji owoców i warzyw przedłużyłoby życie około 7,8 mln osób.

Naukowcy wskazują, że warzywa i owoce prowadzą do zmniejszenia poziomu cholesterolu i ciśnienia. Pozytywnie wpływają na naczynia oraz układ odpornościowy. Zawierają bowiem przeciwutleniacze, a to zmniejsza uszkodzenia DNA (i zarazem niebezpieczeństwo nowotworu).

Źródło: Kopalnia Wiedzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj