Cukier prowadzi do zaburzeń pamięci?

domena publiczna

Nadmiar cukru prowadzi do otyłości i może stać się przyczyną choroby wieńcowej. Z najnowszych badań wynika, że może również prowadzić do zaburzeń pamięci.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles przeprowadzono serię badań na szczurach. Celem eksperymentu było zbadanie wpływ cukru na organizm.

Gryzonie, które wpierw nauczono wychodzenia z labiryntu, podzielone zostały następnie na dwie grupy. Jedna z nich była karmiona i pojona normalnym jedzeniem, które nie zawierało cukru. Druga natomiast dostawała do picia wodę, która zawierała cukier. Szczury z drugiej grupy piły litr słodzonego napoju gazowanego dziennie.

Minęło sześć tygodni „kuracji”. Gryzonie po raz kolejny musiały zmierzyć się z labiryntem. Grupa szczurów, które odżywiały się cukrem, miała dwa razy gorsze wyniki od grupy kontrolnej. Eksperyment przeprowadzono wielokrotnie, zawsze z tym samym skutkiem. Zwierzęta uśmiercono i przebadano ich mózgi.

O tym, że cukier jest szkodliwy dla zdrowia, wiadomo nie od dziś. Okazało się jednak, że cukier wywołał zmiany, uszkadzając obszary odpowiadające za zapamiętywanie. Może to prowadzić do choroby Alzheimera lub depresji.

Należy zatem dbać o zbalansowaną dietę. Warto nadmienić, że nie chodzi tylko o czekoladę i batoniki, ale również o owoce, które również zawierają cukier (fruktozę).

Źródło: Tylko Medycyna

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ