Wspominamy bohaterów: Jerzy Ślaski – Uczestnik zbrojnej ucieczki z obozu NKWD w Skrobowie

Jerzy Ślaski, (1926-2002), ps. „Nieczuja”. Dziennikarz i pisarz, autor opracowań dotyczących II wojny światowej i powojennej historii podziemia niepodległościowego.

Żołnierz oddziału partyzanckiego AK Mariana Bernacika AK „Orlika”. Uczestnik zbrojnej ucieczki z obozu NKWD w Skrobowie. Po wojnie pracował w redakcjach WTK, Słowa Powszechnego i Polski Zbrojnej.

Od 1992 roku był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Działał w Stowarzyszeniu PAX oraz w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski “za udział w walkach w obronie Rzeczypospolitej Polskiej”;

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej ustanowił w 2008 nagrodę im. Jerzego Ślaskiego. Jest ona nadawana „za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, publicystycznej, dydaktycznej i w innych formach działalności, mających na celu badania, utrwalanie i rozpowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, SZP-ZWZ-AK i II konspiracji niepodległościowej.

 

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ