Bieganie może uszkodzić nerki?

domena publiczna

Bieganie może prowadzić do uszkodzenia nerek — ostrzegają amerykańscy naukowcy.

Już od dawna wiadomo, że czynności, które wyczerpują organizm mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, jeśli wykonywane są w gorącym klimacie. Do czynności tych należy praca w kopalni, przy ścince trzciny cukrowej, a także ćwiczenia wojskowe. Tymczasem okazuje się, że równie niebezpieczne może być bieganie. A konkretniej — przebiegnięcie maratonu.

Uczeni z Uniwersytetu Yale przebadał grupę uczestników maratonu Hartford Marathon, który odbył się w 2015 roku. Od biegaczy dwukrotnie pobrano mocz i krew — przed i po zawodach. Materiał został gruntownie przeanalizowany.

Aż 82% uczestników badania zaraz po biegu przejawiały syndromy ostrego uszkodzenia nerek pierwszego stopnia. Prawdopodobnie jest to związane ze wzrostem temperatury głębokiej, odwodnieniem oraz zmniejszonym dopływie krwi do nerek.

Na szczęście nerki zregenerowały się stosunkowo prędko — objawy ustąpiły po dwóch dniach. Naukowcy zamierzają dalej badać ten problem i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy powtarzający się skrajny wysiłek, jakim niewątpliwie jest przebiegnięcie maratonu, może mieć długotrwały wpływ na organizm.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ