Wspominamy bohaterów: Danuta Sochówna – bita w nieludzki sposób codziennie przez trzy miesiące … żądano nazwisk członków AK i WiN, nikogo nie wydała

Danuta Sochówna (1927-2008), ps. Rad, Zakopiańska. Żołnierz i łączniczka podokręgu AK Rzeszów. Kurier Stowarzyszenia WiN.

Do Armii Krajowej wstąpiła w 1942, została łączniczką w Obwodzie Rzeszów. Po napaści Sowietów była też w DSZ, a następnie WiN, również jako łączniczka IV Zarządu Głównego. 7 lutego 1948 została aresztowana przez UB na stacji kolejowej w Zakopanem i przewieziona do Krakowa.  Materiały konspiracyjne, które otrzymała od kuriera Rządu Emigracyjnego na Uchodźctwie z Londynu, zdołała wyrzucić w dworcowej toalecie, część zjadła.

Krakowskie brutalne śledztwo trwało nieprzerwanie całą noc. Nie przyznawała się do niczego. Rano w silnej  obstawie jechała do warszawskiego więzienia na ul. Koszykową, potem Rakowiecką. “17 lutego 1948 roku zostałam po raz pierwszy zbita w nieludzki sposób, i od tego dnia bito mnie codziennie przez trzy miesiące (…) żądano ode mnie nazwisk członków AK i WiN, nikogo nie wsypałam (…) wsadzili mnie nagą do karceru, okno było otwarte, temperatura poniżej 20ᵒC, można tam było poruszać się tylko na czworaka, na cemencie był mocz i kał” – pisała w swoich wspomnieniach Sochówna.

17 września 1948 skazana na 9 lat więzienia. Na wolność wyszła w sierpniu 1955. Cztery lata później wyjechała do Kanady, do narzeczonego – ppor. Stanisława Jakubczyka „Chrobrego”. Zmarła w Hamilton w Kanadzie.

źródło: http://odeszli-pamietamy.pl

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ