Wspominamy bohaterów: Antoni Wiktorowskin- aresztowany w 1945… jego dalsze losy pozostają po dziś dzień nieznaneAntoni Wiktorowski (1893-data śmierci nieznana), ps. Kruk. Podpułkownik piechoty WP, uczestnik dwóch wojen światowych, komendant Obwodu AK Sandomierz, a w Akcji „Burza” dowódca 2. pp Leg. AK. Aresztowany w 1945, więziony – jego dalsze losy pozostają po dziś dzień nieznane.

W czasie I Wojny Światowej został wcielony do armii rosyjskiej, służył w 2 Syberyjskim Pułku Strzelców. Został skierowany do szkoły oficerskiej w Pskowie, po jej ukończeniu, 16 lipca 1917 roku, zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Służył w I Korpusie Polskim. W latach 1920-1921 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego bohaterski atak na pozycje wroga pod Iwankowcami, 1 kwietnia 1920 roku został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy.

W okresie międzywojennym służył w 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej w Równem. Był tam dowódcą kompanii. Następnie, od 1 stycznia 1931, w 2 Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu, jako dowódca 7 kompanii. Dwa lata później objął dowództwo I batalionu tego pułku stacjonującego w Staszowie. W 1936 roku, w stopniu majora został przeniesiony do rezerwy. Spowodowane to było pogarszającym się stanem zdrowia, miał gruźlicę.

Wiktorowski, już jako major został powtórnie zmobilizowany we wrześniu 1939 roku. Trafił na front i do niewoli niemieckiej, z której ze względu na stan zdrowia został zwolniony. Wkrótce założył konspiracyjną organizację „PIAST”, z którą został włączony w struktury ZWZ potem w AK, było to październiku 1939 roku. Od 1 lipca 1944 roku do 8 października 1944, był komendantem Obwodu AK  Sandomierz. W czasie Akcji “Burza” dowodził 2 Pułkiem Piechoty Legionów AK. Później, z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, został przeniesiony z powrotem do konspiracji w obwodzie włoszczowskim. Zakonspirowany został w Lipnie na przełomie grudnia/stycznia 44/45. Kiedy Sowieci wespół z UB penetrowali tereny leśnych a w 1945 rozwiązano AK, Wiktorowski opuścił kryjówkę i 1 kwietnia w Wielkanoc potajemnie wrócił do domu. Ktoś jednak doniósł ubecji i dzień później został aresztowany

Nie wiadomo kiedy zmarł, lub został zabity. Nieznane jest miejsce spoczynku. Symboliczny grób Antoniego Wiktorowskiego znajduje się w Sandomierzu. A w Klimonowie pomnik.

źródło: wikipedia.org

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ