Wspominamy bohaterów: Por. Stefan Rostworowski…został aresztowany przez Gestapo następnie zamordowany

Por. Stefan Rostworowski (1888 – 1944), ps. Ignacy, Prawdzic, Rola, Odra, p. Kowalski. Legionista, oficer zawodowy.

W kampanii wrześniowej był dowódcą obrony przeciwlotniczej w Kaliszu, a od 7 września brał udział w wojnie obronnej w Warszawie, służył w Komendzie Miasta. następnie, po kapitulacji przedostał się do Paryża. Dotarł tam 25 października, dzień później, w siedzibie rządu opowiedział o obronie Warszawy. To samo, powtórzył następnego dnia w języku francuskim, ale już w ambasadzie polskiej i w języku francuskim. Tego samego dnia agencje francuskie, angielskie i amerykańskie opublikowały tekst  Rostworowskiego w swoich pismach. Jest autorem wspomnień z ’39, pt. Łuna nad Warszawą i artykułów w „Wiarusie Polskim”, „Narodowcu”, „Polaku-Katoliku” i amerykańskim „Nowym Świecie”. W Paryżu otrzymał nominację na wicekonsula ambasady polskiej w Rumunii, równocześnie kierował bazami łączności z krajem najpierw w Bukareszcie, później Budapeszcie.

W maju 1942 przyjeżdża do Polski. Stawia się w KG AK w Warszawie. Dostaje przydział do tzw. Obserwatorium i funkcję inspektora kierunkowego na Obszar Południowo-Zachodni. Awansuje i 1 grudnia 1943 zostaje szefem “Obserwatorium” a 1 lutego 1944 otrzymał nominację na generała brygady, z ważnością od 1 października 1943.

Stefan Rostworowski, jako p. Kowalski, został aresztowany przez Gestapo 11 sierpnia 1944, w mieszkaniu Niemcy urządzili kocioł, w ciągu kilku dni aresztowali innych AK-wców.

Nie ma pewności w sprawie okoliczności śmierci Stefana Rostworowskiego. Wiadomo, że był torturowany i, że w czasie przesłuchania zaatakował oprawców. Wtedy mógł być zakatowany. Według innego źródła, wykorzystał okazję i  próbował zdetonować granat, który leżał na biurku. Prawdopodobnie został zamordowany jeszcze tego samego dnia. Gestapo nie było pewne czy zatrzymali p. Kowalskiego czy Stefana Rostworowskiego, nie zdradził się kim naprawdę był.

Stefan Rostworowski został odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej, Medalem Niepodległości, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności, francuską Legią Honorową V kl., belgijską Legią Honorową V kl., wojennym Signum Laudis, Krzyżem Karola Austriackiego, i licznymi odznakami wojskowymi.

źródło: ipsb.nina.gov.pl

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ