Stanisław Schoen-Wolski: podjął brawurową akcję…zniszczył granatem ręcznym stanowisko karabinu maszynowego

Stanisław Schoen-Wolski(1930-2005), ps. Imek. Harcerz Żołnierz i Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych, powstaniec warszawski. Po wojnie dziennikarz, prezenter i wydawca telewizyjny,

Od dzieciństwa był zaangażowany w działalność harcerską a od 1943 roku w działalność konspiracyjną, służył w Armii Krajowej.

W 1944 roku w stopniu bombardiera brał udział w Powstaniu Warszawskim w V Obwodzie Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, następnie w 10 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Był strzelcem wyborowym w Grupie artyleryjskiej „Granat” na Mokotowie.

Kiedy miał 14 lat, podjął brawurową akcję, dzięki której zniszczył granatem ręcznym kluczowe niemieckie stanowisko karabinu maszynowego. Został za to odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtiti Militari.

Po upadku Powstania Warszawskiego był wywieziony do niewoli, do Niemiec skąd uciekł w 1945 roku. Przedostał się do Holandii i został żołnierzem 1 Dywizji Pancernej. Brał udział w zdobywaniu bazy Kriegsmarine w Wilhelmshaven. W Polskich Siłach Zbrojnych otrzymał stopień kaprala. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Do Polski wrócił po demobilizacji dywizji i od razu był prześladowany za przynależność do Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, najtrudniejszy okres był w latach 1947-1950. Władze komunistyczne wsadziły go do obozu pracy.

Później jako dorosły człowiek pracował większą część życia wykonując zawód dziennikarza. Był najmłodszym kawalerem Orderu Virtuti Militari

źródło: wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu przez Gminę Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ