Józef Szczepański: Żołnierz Szarych Szeregów, dowódca drużyny batalionu “Parasol”

Józef Szczepański (1922-1944), ps. Ziutek. Żołnierz Szarych Szeregów, dowódca drużyny batalionu “Parasol”, powstaniec warszawski, poeta.

Niedługo po tym, jak Józef Szczepański zdał małą maturę, wybuchła II Wojna Światowa. Dalszą naukę kontynuował na tajnych kompletach w gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie. Jednocześnie działał w Grupach szturmowych Szarych Szeregów. Później został żołnierzem oddziału Agat, Pegaz, Parasol, harcerskiego batalionu Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Szczepański brał udział w przygotowaniu zamachu na Kutscherę a potem w samej akcji odbicia kolegów “Lota” i ” Cichego” ze szpitala na Pradze.

W maju 1944 roku został absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty “Agrocola” – w stopniu plutonowego podchorążego. Wówczas wszedł w skład grupy uderzającej. W Krakowie, brał udział w zamachu na generała SS Wilhelma Koppego.

W powstaniu warszawskim dowodził drużyną “Parasola”. Został ciężko ranny 1 września a 10, kiedy jego oddziała, jako jeden z ostatnich wycofywała się ze Starówki. września zmarł 10 września w szpitalu powstańczym, do którego kanałami, juz po zmroku przenieśli go koledzy.ołyń. Po kil W

Józef Andrzej Szczepański pisał kroniki i wiersze. Wiersz pt. “Dziś idę walczyć, Mamo”, powiedział współtowarzyszom w sylwestrową noc 1943 roku. Ostatnie jego dzieło to Czerwona zaraza, napisany 29 sierpnia, kiedy zobaczył wojska sowieckie po drugiej stronie Wisły.

Niekwestionowanym hymnem powstańców warszawskich były słowa do wiersza Szczepańskiego “Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią jej chłopcy od “Parasola”. Choć na tygrysy mają visy – to warszawiaki, fajne chłopaki są!” –  nie wiadomo kto był autorem melodii.

W roku 2012 Teatr Muzyczny Od Czapy przedstawił twórczość Szczepańskiego, w ramach projektu Fundacji Sztafeta „Ziutkowi na urodziny”. Cztery lata później zespół rockowy Fabryka wydałą na płycie pt. “Sierpień” dwa utwory z tekstami Józefa Szczepańskiego – Dziś idę walczyć Mamo! i cover Pałacyk Michla. Na warszawskiej Woli jedno z rond nosi imię Józefa Szczepańskiego „Ziutka”.

Józef Szczepański był odznaczony Krzyżem Walecznych – dwukrotnie. Pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari V klasy a także awansowany so stopnia podporucznika. Został pochowany w kwaterze “Parasola” na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

źródło: wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu przez Gminę Wrocław

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ