Wspominamy bohaterów: Józef Kowalski – uczestnik dwóch wojen światowych


Józef Kowalski (1900 lub 1897-2013), żołnierz Wojska Polskiego, uczestnik dwóch wojen światowych. O niepodległości Polski walczył od 1919 roku. W 1920 roku obok Józefa Piłsudskiego walczył w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, w wojnie polsko-bolszewickiej. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Był najdłużej żyjącym weteranem wojny polsko-bolszewickiej.

W wojnie polsko-bolszewickiej, Józef Kowalski brał udział w najsłynniejszej bitwie – w walce z kawalerią Budionnego w bitwie pod Komarowem.

W okresie międzywojennym ukończył szkołę oficerską w Grudziądzu, był to kurs kawaleryjski i już jako porucznik rezerwy odszedł do cywila w 1926 roku. Niech chciał zostać w wojsku. Zamieszkał na Górnym Śląsku i prowadził gospodarstwo rolne.

Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej został zmobilizowany, walczył w kampanii wrześniowej, w artylerii ale jego pułk został rozbity przez Niemców. Józef Kowalski dostał się do niewoli, do obozu pracy, skąd udało mu się uciec dwa lata później.

Po wojnie osiedlił się na Górnym Śląsku, ale Ślązacy bardzo źle traktowali przybyszów zza Buga, Kowalski razem z rodziną przeniósł się do Przemysławia pod Krzeszycami. Uprawiał tam ziemię, hodował konie i zajmował się całym gospodarstwem do 1993 roku, do chwili, gdy pozwalały na to siły. Rok później, w zamian za opiekę w Domu Pomocy Społecznej w Tursku, przekazał ziemię na Skarb Państwa.

W dniu swoich 110. urodzin został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent RP Lech Kaczyński w liście z okazji urodzin Jubilata przesłał list, w którym napisał “(…) Jako kawalerzysta stawał Pan w obronie polskich granic – najpierw w określonej mianem 18. największej bitwy świata – Bitwie Warszawskiej 1920 roku, a następnie w wojnie obronnej 1939 roku, znosząc później lata niewoli w niemieckim obozie jenieckim. Po wojnie, po zaanektowaniu Podola przez imperium sowieckie, nie powrócił Pan do rodzinnego gospodarstwa, lecz znalazł swoją nową małą ojczyznę w ziemi lubuskiej…

Józef Kowalski otrzymał również medal Pro Memoria. 15 lutego 2012 został awansowany do stopnia kapitana Wojska Polskiego. 16 sierpnia 2012, dzień po 92. rocznicy “Cudu nad Wisłą” nadano mu tytuł honorowego obywatela Wołomina, był także honorowym obywatelem Warszawy i Radzymina.

źródło: pl.wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu przez Gminę Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ