Co powiedziałaby Ziemia, gdyby mogła zabrać głos w sprawie dotyczącej wyboru pieluszki dla dziecka? Prawdopodobnie zagłosowałaby na pieluszki wielorazowego użytku, gdyż pampersy przez bardzo długi czas zalegają na śmietnikach. Zdaniem naukowców jednorazowe pieluszki potrafią się rozkładać nawet przez kilkaset lat. Dla porównania rozkład jednej pieluchy tetrowej to około pół roku. Statystyki mówią, że w ciągu 2,5 roku dziecko zużywa nawet 6 tysięcy jednorazówek. Co więcej, pieluchy stanowią trzecie co do wielkości źródło odpadów na wysypiskach; wyprzedzają je tylko opakowania po żywności i gazety. Oprócz tego w pampersach znajduje się wiele toksycznych związków, które dodatkowo niszczą środowisko.
Jednak osoby zajmujące się dziećmi w większości wolą pieluszki jednorazowe, których nie trzeba non stop prać, suszyć i prasować. Produkowane przemysłowo pampersy pojawiły się dopiero w połowie XX wieku. Wcześniej ta sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – tetrowa lub flanelowa tkanina była po prostu przewiązywana między nogami dziecka. Nie trudno się dziwić, że pieluszki tetrowe zostały w bardzo niedługim czasie wyparte przez pampersy, które wiążą się z dużą wygodą, mniejszą ilością prania, suszenia, prasowania, dzięki czemu można zyskać więcej czasu dla dziecka i samych siebie. Poza tym jednorazówki zapewniają komfort dziecku, gdyż błyskawicznie wchłaniają mocz, wiążąc go w żel, a niemowlę nie odczuwa wilgoci. Pampersy nie powodują też odparzeń na skórze, a dzięki anatomicznemu kształtowi ułatwiają dziecku utrzymanie prawidłowej pozycji stawów biodrowych.
Noworodek i małe dziecko nie mogą się obejść bez pieluszki, bo nie potrafią kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Każda z dostępnych obecnie pieluch ma swoje wady i zalety. Autorka filmu „Świat w pieluchach” Jacqueline Farmer przekonuje, że pieluchy „wyglądają niewinnie. To pierwsza rzecz, jaką zakłada się niemowlęciu po narodzinach, ale ta rzecz zanieczyszcza świat”.
Niektóre firmy mają w swoim asortymencie ekologiczne pieluszki jednorazowe, które można kompostować i być pewnym, że ulegną całkowitej biodegradacji. Ponadto są produkowane z nieprzetworzonych surowców naturalnych, bez dodatków chemicznych i barwników i dzięki temu nie będą zalegać setki lat na wysypiskach śmieci. Niestety, ten rodzaj pieluszek jest trudno dostępny i rzadko używany przed rodziców.
Na szczęście pieluchy wielokrotnego użytku wracają do łask – zarówno ze względów ekologicznych, jak i finansowych. Zużywanie i wyrzucanie codziennie kilku pampersów to duży wydatek. Ważniejsze jest jednak to, że tetrowe pieluchy nie zawierają tworzyw sztucznych i szkodliwych substancji, a także nie powodują ucisku na brzuszek dziecka.
Niestety wielorazowe, naturalne pieluszki mają też wady. Pierwszą z nich jest mniejsza chłonność, konieczność częstego zmieniania i posiadanie przy sobie kilku pieluch na zmianę, co może być uciążliwe. Są też mniej praktyczne dla aktywnych rodziców albo w czasie podróży. Trudności może też nastręczać pranie w dość niskiej temperaturze i bez dodatku płynów zmiękczających, które mogą zatykać pory w tkaninie.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
źródło: focus.pl/