Plaga kleszczy i komarów wynikiem braku zimy

Pogoda w naszym kraju się zmienia i mało kto pamięta mroźne i śnieżne zimy. Od kilku lat panuje znacznie wyższa temperatura, pada mniej deszczu, natomiast pokrywy śnieżnej właściwie nie ma. Taki trend wpisuje się w przewidywane skutki zmian klimatu, które nie służą środowisku.

Komary występują praktycznie na całym świecie, od Arktyki po strefę międzyzwrotnikową. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że znanych jest ponad 40 rodzajów i około 3,5 tysiąca gatunków komarów. W Polsce występuje 47 gatunków przedstawicieli tej rodziny, co ciekaw tylko komarzyce żywią się krwią zwierzęcą, natomiast samce spijają nektar kwiatów. Zwierzętami, dzięki którym zmniejsza się liczebność komarów, są ważki, ptaki, np. jaskółki czy jeżyki, ale i ssaki takie jak nietoperze. Zmniejszanie ilości tych „krwiopijców” jest bardzo ważne, ponieważ komary mogą przenosić wiele groźnych dla człowieka chorób, takich jak malaria, żółta febra, denga, filariozy, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy gorączkę doliny Rift.

Aktualnie możemy wymienić 900 gatunków kleszczy, z czego ponad 70 występuje w Europie, a w samej Polsce – 19. Te szkodniki możemy spotkać na łąkach czy w lasach, jednak coraz częściej żyją obok nas w miastach. Są to maleńkie owady, mierzące od 15 mm do 30 mm, lecz mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów mogą być niezwykle niebezpieczne dla człowieka, gdyż są nosicielami wielu chorób, m.in.: boreliozy, anaplazmozy, tularemii, gorączki krwotocznej. Często mają co najmniej trzech żywicieli. Jeśli któryś z nich chorował lub był nosicielem drobnoustrojów albo pierwotniaków chorobotwórczych, kleszcz staje się źródłem zakażeń. Posilając się krwią następnego żywiciela, może wprowadzić patogen do jego organizmu.

Niestety, kleszcze są jednymi z najbardziej „zdradliwych” owadów, gdyż ich ukłucia nie bolą i dość często zdarza się, że nie zauważamy odczynu zapalnego. Mamy jednak pewne możliwości obrony przed efektami ukłucia i należą do nich szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i antybiotyki stosowane w przypadku wystąpienia boreliozy.

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie pomoże nam się uchronić przed ukąszeniem kleszcza. Pierwsza wskazówka to noszenie długich rękawów i nogawek, co może być problematyczne w czasie upalnego lata, i nieprzebywanie w wysokiej trawie czy zaroślach, w których panują idealne warunki do życia wszelkiej maści insektów. Kolejna porada to noszenie jasnych ubrań, na których mamy szansę szybciej dostrzec intruza, a następnie się go pozbyć. Ostatnim sposobem ochrony jest nakładanie na skórę preparatów odstraszających owady i uważne oglądanie całego ciała po wejściu do domu.

Czy mroźna zima jest naszym sprzymierzeńcem w walce z niepożądanymi owadami? Doktor Jaskuła twierdzi, iż „ludzie kojarzą, że jeżeli jest łagodniejsza zima, to więcej owadów będzie na wiosnę i latem, głównie to dotyczy tych owadów, które nie za bardzo lubimy, czyli np. komarów, czy takich pajęczaków jak kleszcze. (…) Natomiast najczęściej wcale to nie jest skorelowane, ponieważ w naszym klimacie bardzo często to właśnie mroźna zima jest takim czynnikiem, który sprawia, że owady są w stanie normalnie na wiosnę funkcjonować”.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: wikipedia.org/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ