Czym kierować nie przy zakupie klimatyzatora?


Zakup klimatyzatora to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zarówno w przypadku mieszkań, domów, jak i firm czy miejsc użyteczności publicznej. W zależności od potrzeb, metrażu pomieszczenia, specyfiki jego wykorzystania należy do konkretnej aplikacji dopasować właściwy model urządzenia. 

Kiedy i gdzie przyda się klimatyzator?

Rodzaje klimatyzatorów

Moc klimatyzatora – jak ją ustawić?

Kiedy i gdzie przyda się klimatyzator?

W niejednym polskim domu latem temperatura znaczenie przekracza optymalne 20 stopni Celsjusza. Niejeden domownik (szczególnie osoby starsze, schorowane, dzieci) bardzo męczy się w takich warunkach. W nagrzanej sypialni trudno o efektywny wypoczynek, a gotowanie w kuchni w takich warunkach przypomina horror. W przypadku firm złe warunki lokalowe mają przełożenie na efektywność pracowników. Trudno wymagać od nich, aby w dusznym i wyjątkowo rozgrzanym pomieszczeniu byli kreatywni, aktywni i gotowi do podejmowania nowych wyzwań. Klienci w zbyt gorących pomieszczeniach także nie chcą zbyt długo przebywać, ograniczają więc swoje zakupy do minimum.

Właściwie dobrany system klimatyzacji może wszystkie te problemy rozwiązać. Pamiętać jednak trzeba, że nie ma klimatyzatorów uniwersalnych, dobrać trzeba urządzenie, które jest się w stanie sprawdzić w konkretnych warunkach. Na temperaturę w pomieszczeniu wpływ będzie miała m.in. obecność dużych szklanych okien, drzwi, niedostateczna ilość odsłon słonecznych. Trzeba wziąć pod uwagę, gdzie jest usytuowane pomieszczenie, jaką ma wysokość, jak wygląda izolacja ścian zewnętrznych. Ponadto, warto pamiętać o odpowiednim montażu, serwisie i przeglądzie klimatyzacji. Dlaczego? Przeczytaj artykuł Klimatyzacja we Wrocławiu – 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku obecnie do wyboru masz wiele rodzajów klimatyzatorów. O pomoc w wyborze zawsze możesz poprosić specjalistów, np. z https://wroclaw-klimatyzacja.pl/. Na wybór konkretnego modelu wpływ będzie miało bowiem wiele czynników, z których niekoniecznie musisz sobie zdawać sprawę. Najpopularniejsze obecnie klimatyzatory to:

  • klimatyzator przenośny – rozwiązanie najtańsze, mobilne, bez problemu można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego; niestety urządzenie to stosunkowo głośno pracuje (nie do końca sprawdza się więc w biurach); ma także niewielkie (w porównaniu z innymi modelami) moce chłodzące;
  • klimatyzator stacjonarny – urządzenie monoblokowe, które montuje się w ścianie lub oknie budynku; jest znacznie bardziej efektywne niż klimatyzator przenośny, natomiast nie prezentuje się zbyt dobrze, zaburza estetykę i jest stosunkowo głośne;
  • Klimatyzator typu split – jeden z najpopularniejszych na rynku; urządzenia tego typu to tzw. modele składane, posiadają część wewnętrzną (która swoją pracą obniża temperaturę w pomieszczeniu) oraz zewnętrzną (odprowadzającą ciepło poza pomieszczenie); są bardzo wydajne;
  • klimatyzator multi-split – rozwiązanie nieco bardziej rozbudowane służące do ochładzania kilku pomieszczeń; nadal masz do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną, natomiast tych wewnętrznych jest kilka.

Moc klimatyzatora – jak ją ustawić?

W doborze odpowiedniej mocy klimatyzatora ponownie warto zdać się na fachowców. Do obliczenia potrzebnej do schłodzenia konkretnego pomieszczenia mocy używają oni specjalnych programów komputerowych, które to zapotrzebowanie potrafią bardzo precyzyjnie wskazać. Dzięki temu masz gwarancję, że nie kupisz zbyt słabego urządzenia, nie przepłacisz również, kupując droższe (a nie do końca ci potrzebne). O samodzielny zakup klimatyzatora można się pokusić właściwie jedynie w przypadku pomieszczeń o wysokości 2,5-2,7m. Przy takich parametrach, przyjmuje się, że na 1m2 powierzchni pomieszczenia potrzebujesz 0,1 kW mocy.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ