Frytki i tosty powodują raka?

domena publiczna

Tosty, frytki i ziemniaki powinny być smażone na kolor jasnozłoty, a nie ciemnobrązowy. Mogą bowiem wywoływać choroby nowotworowe. Badania brytyjskich uczonych wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje.

Chodzi o tzw. akrylamid, występujący w węglowodanach skrobiowych. Jest on wytwarzany podczas ogrzewania bogatych w skrobię produktów do temperatur wyższych niż 120 stopni Celsjusza. Gdy konsumujemy pieczone i smażone chleb lub ziemniaki, o charakterystycznym brązowym kolorze, może wzrastać ryzyko wystąpienia nowotworu. Akrylamid przeobraża się wówczas w glycidamid. Ten z kolei może natomiast wywoływać niepożądane mutacje w DNA.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania na zwierzętach. Okazało się, że zwiększona konsumpcja akrylamidu, o którego istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia, powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka (autorzy badań przyjęli założenie, że ludzie reagują na akrylamid tak samo jak zwierzęta). Zaleca się zatem zmniejszenie spożycia chrupiących ziemniaków i chleba. A jeśli już jesteśmy amatorami takich smaków, należy przygotowywać je w ten sposób, by uzyskały na kolor jasnozłoty, a nie ciemnobrązowy.

Brytyjska Agencja Standardów Żywności (Food Standards Agency) wystartowała z kampanią na rzecz zdrowego żywienia pod hasłem „Wybierz złoto” (Go for Gold). Ma ona na celu uświadomienie społeczeństwa o szkodliwych właściwościach akrylamidu. Agencja współpracuje również z producentami, aby obniżyć poziom groźnej substancji w przetworzonych jedzeniu – frytkach, krakersach, ciasteczkach i kawie.

Źródło: tylkomedycyna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ