Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa 2021 we Wrocławiu – propozycja dla katolików na Wielki Post


Jeśli jeszcze nie wiecie, jak owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu lub macie problem ze zrobieniem rachunku sumienia wybierzcie się na szlak Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej 2021 we Wrocławiu

Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa 2021 to już piąta (i ostatnia) edycja projektu zakładającego nawiedzanie przez wiernych 14. kościołów stacyjnych we Wrocławiu. Każdy z nich jest miejscem rozważania jednej ze stacji Drogi Krzyżowej. Początek modlitewnego szlaku wyznacza Katedra pw. św. Jana Chrzciciela. W jej zakrystii nabędziemy „Przewodnik po XIV stacjach Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej” opracowany przez ks. Aleksandra Radeckiego. Znajdziemy w nim wskazówki praktyczne dla naszych pielgrzymek (m.in. adresy kościołów stacyjnych, godziny Mszy Świętych i nabożeństw), pasyjne rozważania na każdą stację Drogi Krzyżowej (wśród nich także teksty kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacji w maju bieżącego roku oczekujemy) oraz       propozycje modlitw i pieśni. W Przewodniku jest również miejsce na potwierdzenie nawiedzenia kościołów stacyjnych za pomocą specjalnych pieczątek dostępnych w tych kościołach. Co istotne, pielgrzymi według własnego uznania wybierają dzień nawiedzenia kościołów stacyjnych oraz  modlitwy adoracyjne. Czas im poświęcony także zależy od nas samych. Musimy to jednak uczynić do Wielkiej Soboty – 3 kwietnia 2021 r.

 

Celem nabożeństw Drogi Krzyżowej jest, jak czytamy w Przewodniku, rozważanie Męki Pańskiej, które powinno prowadzić do zrozumienia konieczności nawrócenia, przemiany życia, a także do odkrywania możliwości apostolskiego włączenia się w zbawcze dzieło Chrystusa poprzez cierpienie, trud i umartwienie. Czym powinno się stać to wielkopostne nabożeństwo, przeżywane na szlaku piątej AMDK miasta Wrocławia w 2021 r.? Według zamierzeń organizatorów: po pierwsze, publicznym wyznaniem wiary, gdyż obecnie zbyt łatwo chowamy się w prywatność ze swoją religią. Dodam od siebie, że reżim sanitarny czasów zarazy taką postawę niestety „nobilituje”. Po drugie, formą naszej osobistej pokuty, podjęcia rachunku sumienia oraz wzbudzenia żalu i chęci nawrócenia Wreszcie po trzecie, ma nas ono przenieść w Misterium Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

AMDK 2021 we Wrocławiu pomimo pandemii trwa. Kto się w opiekę oddał Najwyższemu nie ulęknie się zarazy (vide Ps 91). Pielgrzymi są już od Środy Popielcowej na modlitewnych szlakach. Pokonują spore dystanse pomiędzy świątyniami, nie przerażają ich warunki pogodowe. Ze smutkiem odnotowują znak czasów: płyny dezynfekcyjne zamiast wody święconej w kościołach. Teraz kiedy jesteśmy przymuszani do robienia wszystkiego „bez wychodzenia z domu” AMDK 2021 to niezwykle cenna inicjatywa. Organizatorzy AMDK 2021 mają nadzieję, że takich modlitewnych inicjatyw w naszym mieście i Archidiecezji Wrocławskiej będzie więcej, a wszystko ad maiorem Dei gloriam!

 

Nawiedzając stacje AMDK 2021 we Wrocławiu przypomniałam sobie słowa Josepha Ratzingera/Benedykta XVI z kazania „Odgłos wieczności”: „Bóg nie zamyka się tylko w prywatnej przestrzeni naszego serca (…) ma być obecny w publicznej przestrzeni naszego miasta, bo jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu”.

autor: Agnieszka Kanclerska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ