Dieta śródziemnomorska wydłuża sprawność umysłową

Kurczenie się mózgu i utrata komórek nerwowych są procesami nieuchronnymi. Przekłada się to na pamięć i zdolności poznawcze. Tymczasem wydaje się, że naukowcy odkryli sposób na wydłużenie sprawności umysłowej. Okazało się bowiem, że dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na mózg człowieka.

Szkoccy uczeni z uniwersytetu w Edynburgu przebadali dane na temat 967 osób w wieku 70 lat. Osoby te nie cierpiały na demencję. Następnie za pomocą rezonansu magnetycznego przebadano mózgi u 562 z tych osób w wieku 73 lat. Lekarze polecili im przestawienie się na dietę śródziemnomorską.

Wreszcie, po upływie następnych trzech lat, 401 osób zostało przebadanych po raz kolejny. Wyniki badania rezonansem zestawiono z informacjami na temat stosowania się do zaleceń w sprawie diety. Z badań wynika, że regularne spożywanie produktów wchodzących w jej skład spowolniło proces kurczenia się mózgu. Ryzyko kurczenia się mózgu i utraty neuronów było podwyższone u tych, którzy porzucili dietę.

Dieta śródziemnomorska została po raz pierwszy zaprezentowana w roku 1975 roku, ale szersze uznanie zdobyła dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia. Jest ona oparta na wzorach żywieniowych z Krety, Grecji kontynentalnej oraz południowych Włoch. Podstawą diety śródziemnomorskiej są owoce, warzywa, oliwa z oliwek, ziarna zbóż, rośliny strączkowe, ryby. Do posiłków pite jest najczęściej wino. Niskie jest natomiast spożycie mięsa.

Foto: G.steph.rocket, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Źródło: Tylko medycyna

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ