“Wrocławskie Rodziny Wyklęte” w Centrum Historii Zajezdnia

foto: mat prasowy

30 kwietnia o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie poświęcone publikacji stanowiącej zbiór wyjątkowych opowieści o Żołnierzach Wyklętych i ich rodzinach.

W książce  „Wrocławskie Rodziny Wyklęte” sensacyjne opowieści o wielkich czynach i poświęceniu przenikają się z prześladowaniem, niezrozumieniem i samotnością. Obok kilku pokoleń wrocławskiej rodziny Lazarowiczów bohaterami książki są: Marta Ziębikiewicz, Lucyna Werens, Barbara Leonowicz-Babiak, Teresa Partyka, Krzysztof Olechnowicz, Krzysztof Marszałek, Kazimierz Suszyński i Antoni Wojtaszek. Sięgając po tą książkę poznamy historie Żołnierzy Wyklętych i ich bliskich związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Zrozumiemy jak działał system komunistyczny i poznamy tajemnice powojennego Wrocławia.

–    Do bohaterskich opowieści o Żołnierzach Wyklętych zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Historie Augusta Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego „Witolda”, majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” dzięki licznym publikacjom znane są szerokiemu gronu Polaków. To postacie znaczące, budzące powszechny podziw i szacunek. Gdzieś w cieniu wielkich bohaterów pozostali ich bliscy, którzy często na równi z nimi doświadczali poniżenia i przemocy z rąk czerwonych katów. Bez względu na to, jak potoczyły się ich losy, wszyscy wpisali się w polską historię walki o godność i wolność – mówi Krzysztof Kunert.

Spotkanie będzie transmitowane na  profilach Centrum Historii Zajezdnia w serwisach Facebook oraz Youtube. Rozpoczęcie o godz. 12.00.  W spotkaniu udział wezmą: dr Krzysztof Kunert oraz prof. Grzegorz Strauchold. Prowadzenie: Maciej Rajfur.

Krzysztof Kunert – dziennikarz i dokumentalista. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Doktoryzował się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Do 2017 r. dyrektor programowy wrocławskiego Radia Rodzina, felietonista portalu wPolityce.pl i dziennikarz Tygodnika „Niedziela”. Od 2018 r. dyrektor programowy Telewizji EWTN Polska. Przez wiele lat wykładowca dziennikarstwa na dolnośląskich uczelniach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ