Sauna zmniejsza ryzyko demencji

Fińscy uczeni twierdzą, że mężczyźni korzystający z sauny rzadziej zapadają na demencję.

Naukowcy przebadali ok. 2 tys. mężczyzn w średnim wieku (42-60 lat) rodem ze wschodniej Finlandii. Zostali oni podzieleni na trzy grupy, które obserwowano przez 20 lat. Pierwsza grupa korzystała z sauny raz w tygodniu. Druga – dwa lub trzy razy, trzecia – od czterech do siedmiu razy w tygodniu. Z badania wynika, że mężczyźni z trzeciej grupy cierpieli na demencję i chorobę Alzheimera o dużo rzadziej niż panowie z grupy pierwszej. Ryzyko było niższe nawet o 66%.

Już wcześniej było wiadomo, że sauna ma pozytywny wpływ na zdrowie. Dzięki częstym wizytom maleje szansa na nagłe zatrzymanie krążenia, zapadnięcia na choroby naczyń wieńcowych i innych związanych z sercem. Prof. Jari Laukkanen z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii wysunął przypuszczenie, że sauna chroni pamięć i serce za pomocą jednego mechanizmu. Jest on jednak jak dotąd słabo rozpoznany.

Badania przeprowadzono w ramach projektu Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study (KIHD). Projekt został zapoczątkowany w latach 80. XX wieku. Efektem prac KIHD jest ponad 400 artykułów, które zostały wysoko ocenione przez specjalistów i opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych poświęconych zdrowiu.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj