Aktywność fizyczna opóźnia starzenie!

domena publiczna

Siedzący tryb życia i niska aktywność mają wpływ na starzenie się organizmu. Wiek metrykalny i biologiczny to dwie odmienne sprawy.

Amerykańscy uczeni prześledzili dane pochodzące od blisko 1500 kobiet. Panie, w wieku od 64 do 95 lat, uczestniczą w programie Women’s Health Initiative. Badanie polegało na wypełnieniu kwestionariusza, następnie przez tydzień należało nosić przyspieszeniomierz, zamontowany przy prawym biodrze.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (San Diego, USA) porównali wyniki seniorek aktywnych z kobietami, które ruszały się mniej niż 40 minut, a siedziały 10 godzin na dobę. Okazało się, że komórki osób, które nie prowadzą aktywnego trybu życia, są starsze nawet o osiem lat. Miały krótsze tzw. telomery, które chronią chromosomy w trakcie dzielenia się komórki. Skracanie się telomerów wiązane jest z chorobami serca, cukrzycą i nowotworami.

Uczeni podkreślają, że aktywnym fizycznie należy pozostawać przez całe życie, nie tylko za młodu. Ćwiczenia – przynajmniej pół godziny dziennie – są wskazane nawet dla osób w wieku lat 80.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ