Post jest korzystny dla zdrowia

Jean Fortunet, CC BY 1.0, Wikimedia Commons

Wstrzymywanie się od jedzenia może mieć zbawienne skutki dla zdrowia.

Z badań klinicznych wynika, że wystarczy nie jeść przez pięć dni w miesiącu. Może to pomóc w leczeniu niektórych schorzeń, np. cukrzycy. Naukowcy twierdzą, że post nie tylko redukuje tkankę tłuszczową i insulinę, ale ma też inne efekty.

Bardzo popularnym programem dietetycznym jest dieta 5:2. W ramach tego programu przez pięć dni w tygodniu należy odżywiać się normalnie, natomiast przez dwa dni ograniczać spożywanie kalorii (nie więcej niż 500-600).

Posiłki powinny obejmować produkty, które zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a zarazem niewiele białka i węglowodanów. Prowadzi to do regenerowania się organizmu i spalania tłuszczu.

Opisaną powyżej zastosowano u myszy i ludzi. Po trzech miesiącach gryzonie na diecie miały mniej cukru we krwi, rzadziej też występowały u nich guzy. Z kolei ludzie mieli niższe ciśnienie krwi, zredukowali tkankę tłuszczową i obwód pasa.

Badacze podsumowują, że dieta tego typu może działać profilaktycznie i pomóc uniknąć zachorowania na cukrzycę lub choroby nękające układ krążenia. W planach są kolejne badania, które mają na celu ustalenie, czy dieta może pomóc osobom, którzy już cierpią na cukrzycę.

Źródło: tylkomedycyna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj