„Energetyczna Niepodległość – Prowadzimy w zielonej zmianie” – spot PGE z okazji Święta Niepodległości

Fundacja PGE przygotowała spot z okazji Święta Niepodległości. Film przedstawia rozwój energetyki odnawialnej w odradzającej się Polsce. W ten sposób spółka upamiętniła 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 roku, Polska stanęła przed trudną drogą odbudowy gospodarczej. Priorytetowym zadaniem była elektryfikacja kraju, gdyż to właśnie energetyka miała dać impuls do rozwoju ekonomicznego Polski. Niezależność energetyczną planowano osiągnąć poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym głównie hydroenergetyki.

Po 123 latach zaborów, gwarantem zachowania suwerenności gospodarczej przez Polskę było uzyskanie niezależności energetycznej. Energetyka jest kluczowym elementem rozwoju gospodarczego kraju i dziś, podobnie jak 103 lata temu, stoimy przed wyzwaniem rozwoju źródeł odnawialnych w Polsce. PGE prowadzi w zielonej zmianie i jako lider produkcji zielonej energii w kraju inwestuje w energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii. Budujemy morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a do 2050 roku Grupa PGE osiągnie neutralność klimatyczną – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Pierwsza polska powojenna elektrownia wodna – „Gródek” została otwarta w 1923 roku i w tamtym czasie była największą i najnowocześniejszą hydroelektrownią w Polsce. Pięć lat później, w 1928 roku w miejscowości Żur w woj. kujawsko – pomorskim, rozpoczęto budowę hydroelektrowni o dwukrotnie większej mocy niż Elektrownia Gródek – Elektrowni Żur. Elektrownie te do dzisiaj stanowią przykład rozwoju myśli inżynieryjnej międzywojennej Polski w obszarze elektroenergetycznej .

Łącznie w okresie międzywojennym na obszarze Polski działało około 6500 elektrowni wodnych, a ich udział w krajowej produkcji energii elektrycznej przed II wojną światową wynosił 20 proc. Obecnie, chcąc zapewnić Polsce niezależność energetyczną, PGE jako największe przedsiębiorstwo z branży energetycznej, także inwestuje w odnawialne źródła energii. Zgodnie ze strategią Grupy PGE w ciągu dekady działalność PGE opierać się będzie na wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, produkcji ciepła w oparciu o niskoemisyjny gaz, niezawodnej dystrybucji energii elektrycznej i przyjaznej klientowi obsłudze sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj