Czesi dali się wciągnąć w unijną grę w sprawie Turowa?

Turów, niezależnie jak zakończy się sprawa utrzymania bądź zamknięcia kopalni, położy na długie lata przyjaźń pomiędzy narodami. Czesi dali się wciągnąć w unijną grę o prawa do ochrony środowiska. Celem jest zamknięcie nie tylko Turowa, ale wszystkich polskich kopalń. Jeśli to się powiedzie, Polska będzie zależna energetycznie przede wszystkim od Niemców.

Relacje polsko-czeskie sąsiedzkie i polityczne z trudem budowane w czasie transformacji ustrojowej w latach 80-tych przebiegały wzorcowo. Zazgrzytało i to bardzo mocno, gdy w 2020 roku koncesja na wydobycie węgla brunatnego w Turowie została przedłużona, wówczas Komisja Europejska na czele z komisarz Věrą Jourová rozpoczęła bezpardonową walkę z polskim przemysłem wydobywczym.

Pomiędzy marcem 2020 a grudniem 2021 doszło do radykalnej zmiany polityki czeskiej wobec Polski. Ustępujący rząd Andreja Babisza prowadzony przez niemieckich przyjaciół wysuwał niemożliwe do spełnienia roszczenia. W konsekwencji, przy udziale komisarz UE, Zielonych i Greenpeace powstała unia czesko-niemiecka przeciwko Polsce a wyrok jednoosobowy sędziny de Lapuerty wyłączył Polskę – na razie – z udziału funduszu odbudowy. Czy i jak zakończy się sztucznie wywołany spór o wodę okaże się już na przełomie roku.

Marszałek Cezary Przybylski o czeskich roszczeniach w sprawie kopalni Turów i negocjacjach wypowiada się zero-jedynkowo. Mówi, że samorządowcy po obydwu stronach granic mają zupełnie inne zdanie od polityków unijnych i poprzedniego rządu Babisza.

My z hetmanem wspieramy po jednej i po drugiej stronie, jesteśmy gorącymi zwolennikami osiągnięcia tego porozumienia. Natomiast trzeba powiedzieć, że strona czeska do tej pory w pewnych momentach dorzucała nowe problemy, które powodowały, że te negocjacje się wydłużały. Uważam, że deadline to jest końcówka roku. Później naprawdę te negocjacje tracą sens. Dla strony czeskiej, szczególnie dla samorządu czeskiego, nie jest to informacja dobra, bo te kary płacimy do budżetu.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj