Dr Mieszkała: na zmianach w podatkach zyskają miliony Polaków

Od Nowego Roku zmieni się sposób obliczania składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy mogą wybrać inny sposób opodatkowania swojej firmy. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł będzie oznaczać, że więcej środków pozostanie w kieszeniach 18 mln Polaków.

Polski Ład będzie impulsem rozwojowym dla firm po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy skorzystają z ulgi badawczo-rozwojowej wraz z ulgą na innowacyjnych pracowników, ulgi na prototyp oraz ulgi na robotyzację. Pojawi się certyfikacja wykonawców zamówień publicznych, która przyspieszy postępowania przetargowe.

530 tys. przedsiębiorców zaoszczędzi więcej pieniędzy dzięki zmianom w rozliczaniu składek zdrowotnych.

– To są wszyscy, którzy zarabiają do około 6,5 tys. zł brutto miesięcznie – poinformował wiceminister finansów, Jan Sarnowski

Firmy rozliczające się na zasadach ogólnych zapłacą dziewięcioprocentową składkę zdrowotną liczoną od dochodu. Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem zapłacą składkę w wysokości dziewięciu procent podstawy, liczoną w zależności od przychodu firmy i średniego wynagrodzenia, a przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9 procent dochodu. Zmiana jednak wejdzie w życie z miesięcznym opóźnieniem, aby ułatwić księgowym dokonanie obliczeń.

– Dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. Pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym – oznajmił wiceminister Jan Sarnowski.

Według Ministerstwa Finansów po zmianach pracownik na etacie zarabiający 3 tys. zł brutto zyska rocznie 1840 zł, a osoba z własną działalnością i dochodem 4 tys. zł brutto zaoszczędzi 2 tys. zł rocznie.

Zmiany dla firm są potrzebne, ale nowy system musi być dobrze dopracowany – wskazał Jarosław Konaszewski, przedsiębiorca.

– Najważniejsze jest to, żeby nie było ręcznego sterowania, żeby wszystko było zapisane automatycznie. (…) System musi być uszczelniony i wtedy będzie sprawiedliwy – zaznaczył Jarosław Konaszewski.

W ramach Polskiego Ładu rodziny korzystające z ulgi na dzieci mogą otrzymać zwrot nawet do wysokości zapłaconych składek społecznych i zdrowotnych. Wprowadzony zostanie PIT-0 dla rodziców wychowujących co najmniej czworo dzieci oraz dla Polaków powracających z emigracji zarobkowej.

Zarówno rodziny, jak i przedsiębiorców, wesprze ustawa o budowie domów do 70 m kw. bez formalności – powiedział wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński.

– Z jednej strony skraca czas przygotowania inwestycji, ułatwia jej przeprowadzenie, zmniejsza koszty dla inwestora, a z drugiej strony pozytywnie wpływa na rynek przedsiębiorców – wyjaśnił wiceminister Piotr Uściński.

Pojawi się wsparcie mieszkaniowe dla młodych rodzin, choć – jak zaznaczył dr Krystian Mieszkała, ekonomista – jego efekty zależne będą od sytuacji na rynku mieszkaniowym.

– Będzie dofinansowanie do wkładu własnego, ale rzeczywiste rozmiary sytuacji na rynku nieruchomości będą zależały od tego, czy uda opanować się rynek spekulacji – mówił dr Krystian Mieszkała.

Ekonomista zauważył, że choć Polacy nie odliczą już składki zdrowotnej od dochodu, to i tak zaoszczędzą więcej pieniędzy. To efekt podniesienia progu podatkowego do 120 tys. zł oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Dzięki temu podatku nie zapłacą emeryci pobierający emerytury do 2,5 tys. zł brutto.

Polski Ład zakłada także zwiększenie środków na NFZ do 7 mld zł. Środki pozwolą m.in. zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów.

– To są środki, które pozwolą na kontynuowanie rozpoczętych reform systemu ochrony zdrowia. 7 mld zł to również pieniądze, jakie trafią do sieci szpitali – poinformował prezes NFZ, Filip Nowak.

Informacje na temat rozwiązań Polskiego Ładu można otrzymać, dzwoniąc na specjalną infolinię: 22 765 64 64.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ