6 wskazówek dla początkujących fotografów.

Jeżeli chcesz stać się dobrym fotografem, to powinieneś wiedzieć, że ogromną rolę w drodze do celu odgrywają nawyki, które wykształcisz jako fotograf-amator. W tym artykule znajdziesz sześć wskazówek, które pomogą Ci rozwijać się we właściwym kierunku.

Eksperymentuj.

W większości przypadków nauka o fotografii to nie tylko czytanie podręczników i instrukcji czy oglądanie poradników wideo, ale nieustanna chęć spróbowania czegoś nowego. Dlatego bez względu na to, gdzie i jak studiujesz fotografię (samodzielnie, na kursach itp.), to właśnie Twoja pasja określa, jak daleko zajdziesz. Faktem jest, że kiedy dopiero zaczynasz studiować fotografię, wszystko jest dla Ciebie interesujące i chcesz spróbować jak najwięcej technik oraz typów fotografii. To zainteresowanie bardzo dobrze pobudza chęć rozwoju. Dopiero kiedy zdobędziesz niezbędne doświadczenie, skup się na konkretnym gatunku, który najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, aby dać jak najwięcej swobody dla swojej kreatywności, stworzy to doskonały fundament dla dalszego rozwijania konkretnych umiejętności.

Oczywiście niektórzy fotografowie-amatorzy natychmiast zaczynają studiować określony gatunek. Nie ma w tym nic złego, ale przez to możesz pominąć interesujące techniki fotografowania, które nie są stosowane w wybranym przez nowicjusza rodzaju fotografii. Pamiętaj, im szersze pole działania twórczego, tym lepiej rozwinie się Twój potencjał.

Rób zdjęcia tego, co lubisz.

W pewnym momencie możesz przechodzić kryzys zainteresowania fotografią – prawie wszyscy fotografowie napotykają na ten etap. Jednak jeśli fotografujesz coś, co naprawdę cię interesuje, znacznie łatwiej poradzisz sobie z blokadą kreatywności.

Użyj fotografii do samopoznania.

Z biegiem czasu fotografia może stać się ważną częścią twojego życia, a obserwowanie siebie i tego, jak twoja osobowość i zachowanie wpływa na wykonane zdjęcia, może stać się bardzo satysfakcjonującym nawykiem. Ponieważ mistrzostwo w fotografii pochodzi z ciągłej praktyki, tego rodzaju obserwacja pomoże Ci zidentyfikować swoje mocne i słabe strony.

Na przykład, jeśli czujesz się niekomfortowo, komunikując się z ludźmi, praca z zespołem może być dla Ciebie problemem. Może to również stanowić przeszkodę podczas robienia portretów, gdy trzeba pomóc modelowi w uzyskaniu odpowiedniej pozy lub wyrazu twarzy. Ważne jest, aby zrozumieć, że Twój dyskomfort podczas pracy z inną osobą może bezpośrednio wpłynąć na jakość zdjęcia.

Nie szukaj wymówek.

Pamiętaj, że nie jesteśmy doskonali i popełniamy błędy. Jednak wszystko zależy od tego, jak myślimy o tych błędach i czego się z nich uczymy.

W każdym procesie twórczym jest wiele czynników, a większość z nich ma ogromny wpływ na jakość naszej pracy. Fotografia to nie tylko skierowanie aparatu i wciśnięcie przycisku – istnieje wiele ważnych czynników, które bezpośrednio nie będą widoczne na uchwyconych obrazach. Wykorzystaj swoje błędy jako paliwo, które pomoże Ci iść naprzód. Kiedy nasze zdjęcia nie są doceniane przez innych lub przez nas samych, możemy znaleźć setki wymówek dla popełnionych błędów. Jednak, zamiast tego powinniśmy poszukać przyczyn, dlaczego tak się dzieje i wykorzystać tę wiedzę w przyszłości.

Ciesz się procesem.

Zawsze powtarzam, że fotografia powinna być zabawą. Opanowanie dowolnego rzemiosła wymaga praktyki i często powtarzania tych samych czynności. Jeśli ten proces nie przynosi przyjemności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bardzo szybko wypalisz się i stracisz zainteresowanie dalszym rozwojem. Dlatego nie zmieniaj procesu opanowywania fotografii w nudną rutynę. Innymi słowy, jeśli chcesz być dobrym fotografem, być może będziesz musiał przestać traktować fotografię zbyt poważnie.

Testuj swoją pracę.

Jeżeli chcesz być coraz lepszym fotografem, potrzebujesz informacji zwrotnej. Dlatego publikuj swoje zdjęcia na serwisach społecznościowych. Dołącz do poświęconych fotografii grup na facebooku, znajdź dobre fora fotograficzne. W obecnych czasach przyzwyczailiśmy się do przeglądania zdjęć na ekranie smartfona lub laptopa. Jednak warto także pamiętać o tym, że papierowe zdjęcia to nadal podstawowy środek wyrazu profesjonalnych fotografów. Dlatego najlepsze zdjęcia utrwalaj w formie papierowych odbitek. W tym celu może skorzystać z oferty jednego z internetowych fotolabów, np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/. Gdzie zamówisz wywoływanie zdjęć, w niskich cenach przy zachowaniu wysokiej jakości wydruku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj