Henryk Sławik: podczas II Wojny Światowej uratował około 30 tysięcy osób. Powieszony przez Niemców

To człowiek, który podczas II Wojny Światowej uratował około 30 tysięcy osób. Zasłynął głównie tym, że organizował pomoc dla Polaków na Węgrzech w czasie II Wojny Światowej, ratował też Żydów, którym wyrabiał odpowiednie dokumenty. Żaden z Polaków, podczas II Wojny Światowej nie uratował aż tylu Żydów, co on. Razem ze swoim węgierskim partnerem Józefem Antalem zorganizował cały system pomocy dla Żydów, którzy dotarli do Węgier. Chronił ich przed zagładą ze strony Niemców.

Pochodził z nizin społecznych, nie uzyskał również żadnego znacznego wykształcenia, a jednak wykonywał gigantyczna pracę, również pracę myśli. Był także dziennikarzem, redaktorem gazety Robotniczej. Ponadto był bardzo czynnym uczestnikiem życia społecznego.

Po klęsce w 1939 roku, razem ze 150 tysiącami uchodźców znalazł azyl dla siebie na Węgrzech i dzięki temu, ze był już dość znanym politykiem w okresie międzywojennym, otrzymuje mandat od rządu Sikorskiego, aby organizować opiekę nad tymi uchodźcami. Wśród nich jest około 15 tysięcy Żydów polskich. Znajduje w tym zrozumienie po stronie Węgierskiej. Jego partner Józef Antal, który w imieniu Rządu Węgierskiego sprawuje opiekę nad polskimi uchodźcami. Dla ratowania Żydów, znajdujących się w tych obozach dla uchodźców na Węgrzech organizuje cały system fałszowania dokumentów. Do tego potrzebna jest również pomoc kościoła; trzeba im fałszować metryki, wydawać fikcyjne dokumenty chrztu, zmienia się im tożsamość, nazwiska. Jest to operacja na szeroką skalę.

Jednym z najbardziej charakterystycznych, zapamiętanych, niosących olbrzymią wdzięcznych przedsięwzięć był dom dla sierot żydowskich. Dla niepoznaki określanym domem dla sierot polskich oficerów. W tym ośrodku ratowane są dzieci, które w sytuacji wojennej zostały pozostawione bez opieki. Żadne z nich, pomimo ludobójczej presji Nazistów nie zginęło. Wszystkie przetrwały wojnę. Ocalone zostało ich życie.

Sytuacja Henryka Sławika się zmienia, kiedy Węgry są okupowane przez Niemcy. Od marca 1944 roku zostaje zdradzony i w lipcu tego samego roku zostaje aresztowany, gdzie przechodzi bardzo brutalne śledztwo. Dochodzi do jego konfrontacji z Ontolem. Sławik wtedy bierze całą winą na siebie, dzięki czemu przyjaciel zostaje uwolniony. Tym samym życie jego jest uratowane. Sam zostaje zesłany do obozu koncentracyjnego, gdzie w sierpniu 1944 roku jest powieszony.

Były osoby, które po wojnie oddały sprawiedliwość naszemu bohaterowi, zadbały o to, aby otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. To niezwykłe świadectwo poświecenia się dla drugiego człowieka.

Henryk Sławik to niezwykły człowiek, który z nizin społecznych własną pracą i talentami wydobywa się do ważnych zadań w życiu społecznym, po to aby pracować dla innych.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj