Pałac w Wojanowie: jednym z najpiękniejszych kompleksów Doliny Pałaców i Ogrodów

Pałac w Wojanowie znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej i jest jednym z najpiękniejszych kompleksów Doliny Pałaców i Ogrodów. Majątek znajdujący się w Wojanowie ma wieloletnią historię i niewątpliwie zasługuje na jej przypomnienie.

Pierwsze wzmianki o dobrach znajdujących się w Wojanowie pojawiły się już w 1281 roku. Sama miejscowość jako lenno rycerskie należało do Eberharda von Schildau. Później jako właściciela wymienia się Hansa von Zedlitza.

Nikolaus von Zedlitz und Nimmersatt w latach 1603-1607 rozpoczął budowę pięknego renesansowego dworu. Całość pałacu wybudowano na planie prostokąta. Wojanów przynależał do rodu rodziny von Zedlitz aż do 1727 roku.

W 1642 roku podczas wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie spaliły nową siedzibę rodu. Nowym właścicielem stał się Christoph von Zedlitz. Pałac został odbudowany w 1667 roku w nieco bardziej barokowym wydaniu na zlecenie Daniela von Buchs. W kolejnych latach obiekt ten dosyć często zmieniał właścicieli.

Wojanowskie tereny w roku 1817 przejął Karl Sigismund von Rothkirch, a jego następcą był Karl Albrecht Ike. Był on radcą sądowym Królestwa Pruskiego. To na jego prośbę przebudowano gruntownie pałac w modnym wówczas neogotyckim stylu. Rezydencja zyskała dodatkowe piętro, a wieże uzyskały charakterystyczny wygląd. Całość nabrała nieco romantyzmu.

W 1839 roku księżna Luiza Niderlandzka stała się nową właścicielką majątku wojanowskiego. Otrzymała go od swojego ojca króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Obiekt dzięki parze książęcej zyskał piękny park krajobrazowy. Niektóre źródła donoszą że księżna Luiza zainicjowała modę na budowanie rezydencji w Kotlinie Jeleniogórskiej. Do pięknych pałaców miała prowadzić urokliwa droga, z której było widać rozległą panoramę Karkonoszy. Krążą pogłoski o odtworzeniu tej unikatowej trasy. W 1889 roku majątek odziedziczyła ich córka Maria zu Wied. Następnie od 1945 roku tereny wojanowskie jeszcze kilkakrotnie zmieniały swych właścicieli.

W czasie II wojny światowej w pałacu przebywali jeńcy wojenni pracujący w fabryce papieru w Dąbrowicy. Po zakończeniu wojny pałac został obrabowany. Następnie został wykorzystywany jako budynek administracyjny PGR-u oraz mieszkanie robotników rolnych. Niestety zaniedbywany i nierenomowany stał się ruiną.

W 1995 roku został wykupiony przez włoską firmę oraz zabezpieczony przed dalszym rozkładem. Niestety w 2002 roku strawił go pożar, który doszczętnie zniszczył dach, ucierpiały również wieże narożne. Właściciele widząc jak ogromne zniszczenia przyniósł ten wypadek nie chcieli go dalej remontować. Wtedy ponownie wystawiono go na sprzedaż.

W 2004 roku właścicielem rezydencji stała się spółka z o.o. „Pałac Wojanów”.

Kompleks został gruntownie odrestaurowany w latach 2005-2007, dzięki czemu pałac odzyskał dawny blask. Powstał ekskluzywny hotel z restauracją i częścią konferencyjną. Budynek mieści ponad 200 miejsc noclegowych i wyposażony jest w wiele elementów rekreacyjno-sportowych. W środku mieści się również restauracja, a w podziemiach można odnaleźć winiarnię. Przestronny taras z bocznymi schodami prowadzi wprost do ogrodu. Z tarasu widać malowniczy widok na park oraz szczyt Śnieżki w Karkonoszach. W parku dodatkową ozdobę pełnią nowe altany, fontanna i promenady spacerowe. Bajkowa bryła pałacu ozdobiona czterema narożnymi wieżami nadaje okolicy niepowtarzalnego widoku. Nie dziwi więc, że często odbywają się tu liczne imprezy kulturalne i wystawy. Jest to również miejsce wielu sesji zdjęciowych.

W Dolinie Pałaców i Ogrodów prócz samego pałacu w Wilanowie mieści się jeszcze wiele innych przepięknych pałaców, dworków i zamków. W przestrzeni 100 kilometrów kwadratowych aż 11 obiektów znalazło się na liście Potomków Historii Prezydenta RP. Niewątpliwie są to tereny które warto odwiedzić by spędzić rodzinny czas. Przy pałacu znajduje się bezpłatny parking, a samo zwiedzanie parku i terenu obiektu jest bezpłatne. Ze względu na to że obiekt spełnia też hotelowy charakter niestety wnętrza pałacu nie są dostępne dla zwiedzających. Kompleks otwarty jest przez cały rok.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Wojanowie

https://www.palac-wojanow.pl/historia

https://polskazachwyca.pl/ciekawostki/palac-w-wojanowie-spektakularny-prezent-ksieznej/

https://www.ahojprzygodo.com/2021/05/21/palac-wojanow-europejski-szlak-zamkow-dla-dzieci-dolny-slask-dolina-palacow-ogrod-park/

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj