Patyczki higieniczne mogą uszkodzić słuch!

Amerykańscy lekarze twierdzą, że należy unikać czyszczenia uszu za pomocą patyczków higienicznych. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.

Specjaliści z Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii podkreślają, że zbierająca się w uchu wydzielina (woskowina) oczyszcza i nawilża kanały słuchowe. Dzięki tej substancji ucho jest chronione – woskowina to naturalna zapora dla kurzu, brudu, bakterii i grzybów. Dodatkowo ogranicza wpływanie do ucha wody.

Dlatego też uczeni uważają, że nie należy samodzielnie usuwać wydzieliny. Najczęściej organizm sam stopniowo się jej pozbywa, głównie poprzez żucie (i inne ruchy szczęką). Natomiast wykorzystując popularne patyczki, tak naprawdę nie usuwamy woskowiny, tylko wpychamy ją głębiej. Ryzykujemy w ten sposób zatkanie ucha.

W razie problemów z nadmiarem wydzieliny (w USA dotyka to 10% dzieci i 20% dorosłych) należy skontaktować się z lekarzem, a nie brać spraw w swoje ręce. Wszystko, co wsadzimy do ucha może czasowo lub permanentnie uszkodzić kanał słuchowy. A jeśli już chcemy pozbyć się wydzieliny, należy delikatnie oczyścić ucho wilgotną chusteczką higieniczną. W aptekach dostępne są odpowiednie specyfiki, które ułatwiają rozpuszczanie woskowiny.

Źródło: Tylko Medycyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj