PGE zaprasza ma wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od 8 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta zostanie ekspozycja prac jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich artystów pierwszej połowy XX wieku – Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia Muzeum. Patronem Roku Jubileuszowego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wystawa prac wybitnego polskiego artysty – Witkacego – to kolejne wydarzenie w ramach obchodów Jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie, którego Patronem jest PGE. Do tej pory otwarta została już m.in. ekspozycja prac Marca Chagalla oraz wystawa „Stan rzeczy”. W planach są kolejne wydarzenia, na które już teraz wszystkich zapraszamy.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Najliczniejsza grupę obrazów na wystawie, około 25 procent, stanowią pastele, która to technika była chętnie stosowana przez Witkacego. Ze względu na jej nietrwałość, w ramach przygotowań do zaprezentowania dzieł na ekspozycji podjęte zostały prace konserwatorskie. Aż 90 pasteli wymagało przeprowadzenia prac zabezpieczających.

Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” będzie dostępna dla zwiedzających od 8 lipca do 9 października 2022 r. Towarzyszyć jej będzie bogaty program kulturalny i edukacyjny oraz katalog w polsko – angielskiej wersji językowej.

Wystawa odbywa się w ramach obchodów Roku Jubileuszowego Muzeum Narodowego w Warszawie, któremu patronuje PGE. W ramach wydarzenia do 24 lipca można oglądać prace wybitnego artysty Marca Chagalla, a do 7 sierpnia wystawę „Stan rzeczy”. Niedługo, zwiedzający będą mieli też okazję do zapoznania się z rzadko pokazywanymi numizmatami Gabinetu Monet i Medali MNW. Odbędzie się również wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910″, która będzie nawiązywać do wieloletnich międzynarodowych współprac Muzeum.

Atrakcje są dostępne także w oddziałach Muzeum Narodowego w Warszawie, czyli w Muzeum Rzeźby im. Ksawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Wszystkim wydarzeniom towarzyszy program edukacyjny i kulturalny upamiętniający 160 lat istnienia instytucji.

PGE jest jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. Jednym z filarów strategii sponsoringowej PGE jest wsparcie ważnych instytucji kultury. PGE współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie jest Mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku, z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie jest Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego i Nowego Skarbca Koronnego, oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie jest Mecenasem wystawy „XX+XXI. Galerii Sztuki Polskiej”. PGE jest także Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie i 15 filharmonii w całej Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj