Wystawa fotografii „Baczyński bez filtra”

Od 28 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przed galerią Kordegarda można obejrzeć wystawę fotografii „Baczyński bez filtra”. Prezentowane prace zostały wykonane przez młodzież zainspirowaną wierszami poety, którzy ubiegłej jesieni wzięli udział w konkursie poświęconemu twórczości artysty.

Konkurs „Baczyński bez filtra” skierowany był do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i trwał od 4 sierpnia do 31 grudnia 2021 r. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia będącego osobistą interpretacją wybranego wiersza Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński zginął na Placu Teatralnym 4 sierpnia 1944 roku jako żołnierz „Parasola”. Był jednym z najjaśniejszych brylantów, które wtedy musiały ofiarować swoje życie. Takie były czasy i wybory, wybory bezalternatywne. Nie do wyobrażenia jest to, jaką cenę zapłaciła Polska, ale nie było wówczas innego wyjścia. Dziś niezwykle ważną rzeczą jest przypominanie tamtych wydarzeń. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy przypominają Baczyńskiego, przypominają tamte wybory, przypominają, czym jest kultura i talent. To, co nam pozostawił jest tak wielką wartością, że daje nam siłę do dalszego życia i do kolejnych wyborów.

Prof. Piotr Gliński, Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier podkreślił znaczenie naszych współczesnych wyborów wobec realiów tak szybko zmieniającego się świata.

Dzisiejsze wybory są także niebywale trudne, gdyż czas przyspieszył. Młodzi ludzie są świadkami podobnych wydarzeń, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej. Zbrodni wojennych i agresji, która jest dla nas, Polaków dotykalna. To zmienia doświadczenia młodych ludzi.
Prof. Piotr Gliński, Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Krzysztof Kamil Baczyński, przedstawiciel pokolenia Kolumbów, zostawił po sobie świadectwo wojennych czasów, w których dorastał. Konkurs „Baczyński bez filtra” przybliżył twórczość tego wybitnego polskiego poety młodym ludziom. Jesteśmy dumni, że wspieramy inicjatywę, która łączy przeszłość z teraźniejszością. To dla nas zaszczyt być mecenasem tak ważnych przedsięwzięć.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Prof. Rafał Wiśniewski – dyrektor Narodowego Centrum Kultury i jednocześnie jeden z jurorów podkreśla, że konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra” i ekspozycja, która prezentuje najciekawsze prace konkursowe, to bardzo wartościowa inicjatywa, która potwierdza, że mamy niezwykle uzdolnioną i wrażliwą młodzież.

Dzięki takim przedsięwzięciom w atrakcyjny i angażujący sposób pielęgnujemy pamięć o Baczyńskim: artyście, a jednocześnie wielkim patriocie i żołnierzu. Cieszę się, że prace laureatów konkursu, którym towarzyszą wiersze poety, możemy teraz pokazać mieszkańcom Warszawy i wszystkim odwiedzającym stolicę.
Prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Kiedy pozwolimy młodzieży na zdjęcie Baczyńskiego z cokołu, okazuje się, że jego postać ożywa. Taki sposób pracy z historią jest bliski misji fundacji. Nie chodzi o ćwiczenia z pamięci, ale o to, by czerpać z doświadczeń poprzednich pokoleń. Praca nad innowacyjnymi narzędziami edukacyjnymi daje nam dużo radości i satysfakcji, bo widzimy, że angażują młodzież w proces uczenia się i wykorzystywania wiedzy dla siebie. Taki efekt przyniósł właśnie konkurs „Baczyński bez filtra”.
Maciej Piwowarczuk, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Wystawę, składającą się z 34 nagrodzonych prac można oglądać na Krakowskim Przedmieściu przed budynkiem galerii Kordegarda od 28 lipca do 18 sierpnia 2022 roku. Mecenasem wystawy jest Fundacja PGE. Patronat honorowy sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Efektem konkursu będzie także wydany pod koniec 2022 roku album, w którym prace prezentowane na wystawie posłużą jako narzędzie dla nauczycieli, dzięki któremu będą mogli włączyć w proces nauki nowe technologie, np. Instagram. Album trafi do około 700 szkół w całej Polsce.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj