Przekrój Polskich bohaterów II Wojny Światowej

Podczas II Wojny Światowej można znaleźć wielu niezwykłych Polaków, którzy swymi czynami to dowiedli. Oto 10 osób niewątpliwie zasługujących na miano bohatera:

Pierwszym z nich był generał Władysław Sikorski. Urodził się w 1881 roku. Walczył o polską niepodległość podczas I Wojny Światowej oraz w trakcie wojny polsko – bolszewickiej, gdzie pełnił kilka funkcji dowódczych. Podczas dwudziestolecia międzywojennego stał na czele rządu. W czasie II Wojny Światowej objął stanowisko naczelnego wodza polskich sił zbrojnych, a także premiera polskiego rządu na uchodźctwie. Zaakceptowanego przez aliantów jako legalna reprezentacja Polski na arenie międzynarodowej. Zginął w owianej kontrowersjami katastrofie lotniczej na Giblartarze w 1943 roku.

Władysław Anders, późniejszy generał, również walczył w I Wojnie Światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Już w 1921 roku za swoje zasługi został uhonorowany srebrnym orderem Virtuti Militari. Na początki II Wojny Światowej trafił do radzieckiej niewoli. Uniknął jednak losu tysiąca oficerów pomordowanych w Katyniu, gdyż był więźniony w Moskwie. Po amnestii i ogłoszeniu wyników podpisania w 1941 roku Układu Sikorski – Majski stanął na czele armii, której liczebność z czasem wzrosła do 100 tysięcy. Po pokonaniu setek tysięcy kilometrów armia Andersa trafiła do Włoch, gdzie swym bohaterstwem zapisała się w bitwie pod Monte Cassino. Ciekawostką może być fakt, że jednym z uczestników tej bitwy był niedźwiedź Wojtek.

Marian Rejewski, matematyk z Uniwersytetu Poznańskiego, wraz z dwoma kolegami po fachu znacząco przyczynili się do szybszego zakończenia wojny, łamiąc system kodowania Enigmy. Maszyny tej używano w okresie międzywojennym i już po wybuchu wojny niemieckie wojsko. Dzięki osiągnięciom Polaków zbudowano replikę Enigmy, dzięki której możliwe było odczytywanie niemieckich depesz. Polski wywiad, do którego należał Rejewski, był niezwykle skuteczny. W 2005 roku w brytyjskich archiwach odnaleziono notatkę wskazującą, że 45% informacji zdobytych przez Brytyjczyków pochodziło z polskich źródeł.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz był agentem wywiadu, który urodził się w Warszawie w polsko-rosyjskiej rodzinie. Jego życiorys nadaje się na niesamowity film, który zresztą powstał w 1971r. Iwanow-Szajnowicz był sportowcem, który w wieku 14 lat wraz z matką przeprowadził się do Aten. Tam po wybuchu wojny zaangażował się w podziemne działania. Pod przykrywką pracował między innymi w fabryce samolotów, gdzie niewykryty psuł maszyny służące włoskiemu wojsku. Przyczynił się do uszkodzenia aż 400 samolotów. Swoje zdolności pływackie wykorzystywał instalując miny na niemieckich łodziach podwodnych. Informował też wywiad brytyjski o infrastrukturze wroga w Grecji. Złapany w wyniku zdrady, zginął rozstrzelany w 1943r. a jego grób można odwiedzić w Atenach.

Elżbieta Zawacka, późniejsza dama Orderu Orła Białego, we wrześniu 1939r. broniła Lwowa, natomiast po kapitulacji Polski zaangażowała się w konspirację. Przed wojną nauczycielka matematyki, w trakcie walki o niepodległość jedyna kobieta wśród cicho ciemnych. Wielokrotnie ryzykując życie przekraczała przedwojenne granice Polski jako emisariuszka władz konspiracyjnych. Walczyła również w Powstaniu Warszawskim. Długo po wojnie w 2006 roku, w wieku 97 lat, jako druga Polka została awansowana do stopnia generała brygady.

Henryk Sławik, nazwisko tego dziennikarza, uczestniczącego przed wojną we wszystkich powstaniach śląskich zatarło się na kartach historii. Mimo, że przyczynił się do ocalenia około 5 tysięcy polskich żydów oraz 25 tysięcy innych polskich uchodźców. Po wybuchu wojny przedostał się na Węgry, gdzie stanął na czele pomocowego komitetu. Uciekinierom załatwiał fałszywe dokumenty, dzięki czemu możliwa była ich dalsza podróż na zachód. W 1944 roku wojska niemieckie wkroczyły na Węgry, co dla Sławika oznaczało aresztowanie. Do końca nie podał nazwisk swoich współpracowników. Zginął w obozie koncentracyjnym. Oznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i orderem Orła Białego.

Karol Estreicher był historykiem sztuki. Podczas II Wojny Światowej poświęcił się dokumentacji strat polskich dzieł sztuki. Przebywał w Londynie, jako sekretarz premiera RP na uchodźctwie i tam pracował nad raportami. Po wojnie doprowadził do przewiezienia do polski największego transportu zrabowanych dzieł sztuki, w tym słynnej Damy z Gronostajem.

Irena Sendlerowa ocaliła w czasie wojny około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Działała w tajnej radzie pomocy żydom „Żegocie”. Pracowała w ośrodkach zdrowia i opieki. Po wprowadzeniu przez okupanta coraz liczniejszych obostrzeń, ostatecznie gdy Niemcy otwierać getta pomaganie Żydom było niezwykle trudnym zadaniem. Pomimo tego, Irena Sendlerowa wyprowadzała z warszawskiego getta dzieci i pomagała im znaleźć bezpieczny dom w klasztorach, polskich rodzinach, czy sierocińcach. Bohaterka została oznaczona Orderem Orła Białego, a także medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Zmarła w wieku 98 lat.

Witold Pilecki, urodzony w 1901 roku za życia doszedł do stopnia rotmistrza. Jest postacią prawdziwie bohaterska i tragiczną. Brał udział w walkach podczas wojny polsko – bolszewickiej. Po wybuchu II Wojny Światowej walczył podczas Kampanii Wrześniowej. Celowo dał się aresztować i osadzić w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie rozwijał ruch oporu. Spędził tam niecałe 3 lata, po czym uciekł i stworzył obszerny raport dokumentujący holokaust, nazwany od jego nazwiska „Raportami Pileckiego”. Zginął skazany na karę śmierci przez komunistyczne władze w Polsce w 1948 roku pośmiertnie został oznaczony Orderem Orła Białego.

Jan Karski, urodzony w 1914 roku zapisał się na kartach historii jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego. W 1942r. przedostał się na zachód, chcąc zainteresować władze aliantów humanitarną sytuacją w Polsce. Jego raporty o holokauście były, wraz z raportami Pileckiego, pierwszymi źródłami dotyczącymi tych zbrodni. Niestety, ówczesny prezydent USA Franklin Delano Roosevelt zbagatelizował doniesienia Karskiego. Po wojnie Jan Karski zamieszkał w Stanach, zajmował się historią . Został oznaczony Orderem Orła Białego, Amerykańskim Medalem Wolności i Izraelskim Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Źródło: youtube.com/

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj