Budowanie marki regionu poprzez wykorzystanie dorobku wytwórców lokalnej żywności

Im silniejsza tożsamość terytorium, tym bardziej jego mieszkańcy skłaniają się do kupowania lokalnych produktów. Tak wynika z rankingu regionalnego zakupu lokalnych marek w europejskich supermarketach. Widoczne jest to bardzo na przykład we Francji, gdzie trzy francuskie regiony, tj. Alzacja, Bretania i Kraj Basków charakteryzuje silna tożsamość, co znajduje odzwierciedlenie w zwyczajach konsumenckich mieszkańców tych obszarów.

W Alzacji produkty lokalne stanowią średnio 10% obrotów supermarketów, pomimo cen często wyższych niż w przypadku marek krajowych.

Klienci znają tam swoich producentów i jeśli zamierzają wybrać dwa takie same produkty od dwóch różnych producentów, ludzie zazwyczaj decydują się na produkt od tego lokalnego. Konsumenci wolą jeść mniej, ale lepiej i zdrowiej. Po drugie, może być trochę drożej, ale to w niczym nie przeszkadza, bo klienci uważają, że „trzeba pomagać swoim ludziom, swoim sąsiadom zza miedzy”.

Tak dzieje się nie tylko we Francji, ale także w Danii, Austrii i Niemczech i te zwyczaje dostrzegli menadżerowie sklepów wielkopowierzchniowych. Supermarkety, obserwując ten trend, próbują przejmować lokalne rynki. Widoczne jest to szczególnie w działach mięsny i wędliniarski, a także na stoiskach z serami.

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosły obroty marek niekonwencjonalnych w dystrybucji masowej. Dzieje się tak także w Polsce. Terytoria o silnej tożsamości kulturowej i kulinarnej to te, na których kupuje się najwięcej lokalnych marek.

Rozwijanie bazy lokalnych dostawców, służącej bezpośrednim dowozom jedzenia do punktów detalicznych oraz tworzenie odrębnego asortymentu dla sklepów regionalnych to niezmiernie ważny aspekt budowania marki regionu.

Konieczne jest więc identyfikowanie, wyszukiwane drobnych producentów w regionach i wspieranie lokalnych wytwórców. Gusta konsumentów różnią się w zależności od regionu. Ponadto ważne jest, aby mieszkańcy danego miasta widzieli w ogólnym asortymencie towary z lokalnych przedsiębiorstw, do których są przyzwyczajeni.

Wybór asortymentu i producentów odbywa się w ramach prostej filozofii, tj. czysty i uczciwy skład, smak i jakość. „Półka regionalna” to doskonała platforma testowa do wprowadzenia ciekawych nowości. Służy to również jako odskocznia dla małych producentów z regionów i otwiera możliwość dostaw towarów do odległych miast.

Bezpośrednie dostawy od lokalnych dostawców do sklepów pomogły poszerzyć asortyment, z pominięciem standardowego systemu logistycznego poprzez centra dystrybucyjne.

W ramach promocji lokalnych produktów warto organizować degustacje, wystawiać gabloty, mające na celu zapoznanie mieszkańców z produktami producentów w ich regionie. Kupujący znajdują także produkty pozyskiwane lokalnie w Internecie i na półkach sklepowych. Najważniejsza jest nie skala, ale jakość produktów i chęć rozwoju, co jest nieodzownym elementem budowania marki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj